HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

10 Aralık İnsan Hakları Haftası Münasebetiyle Atatürk Kültür Merkezinde Konferans Düzenlendi

10 Aralık İnsan Hakları Haftası Münasebetiyle Atatürk Kültür Merkezinde Konferans Düzenlendi

Okullardan öğrenciler ve idarecilerin davet edildiği programa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bilal GÜR ve Şube Müdürümüz Ali KORKMAZ katıldı Konferansta Tarih öğretmenimiz Yıldız GÖKALP ERİP ‘İnsan Haklarının Tarihsel Gelişimi’ konusuna değinirken, İlahiyat Fakültesinden Yardımcı Doçent Musa KAVAL ‘Veda Hutbesi Bağlamında İnsan Hakları’ konusunda katılımcıları aydınlattılar.

Sayın KAVAL Cahiliye Devri’nde güdülen kan davalarının, kızların diri diri toprağa gömülmesinin ve kölelik kavramının İslamiyet ile yasaklandığına, miras hukukuna ve özellikle de kadın haklarına değinerek Veda Hutbesi’nden kesitler sundu.

Veda Hutbesi’nden "Ashabım! "Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faizde Abdulmuttalib’in oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz nede zulme uğrayınız.” kesitine dikkat çekerek Peygamberimizin Cahiliye Devri’nden kalma çarpıklıkları düzeltmeye ilk olarak kendi yakınından başladığına vurgu yaptı.

 ‘Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın. Sözüyle de güncel konulara dem vuran KAVAL, günümüzde yaşanan Kobane olaylarına dikkat çekerek Müslüman’ın Müslüman’ı vurmasının haram olduğu konusuna vurgu yaptı.

Avrupa’nın İnsan Hakları konusundaki tutarsız ve taraflı yönlerine dikkat çeken KAVAL, gençleri bilgilendirmesiyle yoğun ilginin olduğu program, gençlerin çoskulu alkışlarıyla sona erdi.

10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları10 Aralık İnsan Hakları

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.