HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2.Eğitim-Öğretim Dönemi Hazırlık ve Okul Güvenliği Toplantısı

2.Eğitim-Öğretim Dönemi Hazırlık ve Okul Güvenliği Toplantısı

 

İlimizde, 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı, 2. Dönemi'ne başlarken, "Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik Protokol" gereği okul güvenliği konulu toplantı gerçekleştirildi. Okullar ve çevresinin daha güvenli hale getirilmesine yönelik Millî Eğitim Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığı tarafından imzalanan iş birliği protokolüyle okullara, anlık güvenlik desteği sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Vali Yardımcımız Sayın Talha Battal başkanlığında, Valilik Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıya; İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sayın Yusuf Aydın, İl Jandarma Komutanlığından Yrb. Mesut Başkurt, Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Fahrettin Çelik, Şube Müdürlerimiz ve kurum/okul müdürleri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcımız Sayın Talha Battal,2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin memleketimize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunarak: "Okul güvenliği konusunda, Bakanlıklar arasında imzalanan bir takım protokoller var. 2022-2023 eğitim öğretim yılı başlarken yaptığımız toplantıda belirtilen hususlar, bu dönemde de uygulanmasına devam edilecektir. İçişleri Bakanlığımız, bu kapsamda; "Öncelik Yayanın Öncelik Hayatın", "Yaya Yolunu Kullan Güvende Kal ve "Trafik Dedektifleri" gibi bazı projeler yürüttü. Bu projelerle çocuklarımızda farkındalık ve bilinç oluşturmaya devam edilecek. Çocuklarımızın güvenliği, okulun huzuru, her şeyden önemli. Birinci dönemde, okullarımız, risk gruplarına ayrılarak Emniyet Müdürlüğümüzce personel görevlendirmeleri yapılmıştı. Bu uygulamaya devam edilecektir. Okul çevresindeki kafeler veya zararlı ürün satan yerlerde, polis ve jandarmamız gereken tedbirleri alıyor ve almaya devam edecek. Taşıma yapan okul servis araçlarının denetimlerinde, ilgili mevzuattaki kurallara mutlaka uyulması gerekiyor. Bu konuda da emniyetimiz ve jandarmamız gerekli kontrolleri yaptılar yine yapacaklardır." dedi.

 

Konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür ise eğitime desteklerinden dolayı Vali İdris Akbıyık'a şükranlarını sunarak: "Sevgili çocuklarımızın güvenli bir ortamda, her türlü terör, ihmal, istismar ve şiddetten uzak yetişmeleri en büyük görevimizdir. Bu kapsamda; paydaş kurumlarımızla birlikte okullarımızda çalışanlara ve taşımalı eğitim kapsamında görev yapan şoförlere; trafik, iletişim, ihmal ve istismar konulu seminerler vermekteyiz. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimiz ve okullardaki rehberlik servislerimiz de bu konularda, farklı etkinliklerle öğretmen ve velilere ulaşarak ciddi farkındalık yaratmaya devam edeceğiz. Okul güvenliği kapsamında, öğrenci ve öğretmenlerin evden başlayarak; okula geldikleri yol ve araçlarda, okul giriş ve çıkışlarında, okul içerisinde ve eve dönüşlerine kadar olan bütün aşamalarda; sağlığının, malının ve canının korunmasını en önemli gayemiz olarak görüyor ve çalışmalarımızı buna göre sürdürüyoruz," dedi.

 

Müdürlüğümüz Sağlık ve Güvenlik Birimi'nden sorumlu Şube Müdürümüz Sayın Oktay Kızılkaya da okul ortamlarının daha güvenli hale getirilmesi için yapılan ve planlanan çalışmalarla ilgili bir sunum yaptı.

 

2.Eğitim-öğretim dönemine hazırlık ve okul güvenliği kapsamında gerçekleştirilen toplantı; ilimizdeki eğitimin kalitesinin yükseltilmesi, okullarda ve çevresinde alınacak güvenlik tedbirleri ile her türlü terör ve uyuşturucuyla mücadele konuları ele alınarak, karşılıklı görüş ve önerilerle sona erdi.

 

(İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

03-02-202303-02-202303-02-202303-02-202303-02-2023

 

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.