HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Milli Eğitim Müdürü Özel Eğitim Öğretmenleriyle Buluştu.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut Kurtaran, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde ilimiz merkezde özel eğitim alanında çalışan idareci ve öğretmenlerle akşam yemeğinde bir araya geldi.
 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Milli Eğitim Müdürü Özel Eğitim Öğretmenleriyle Buluştu.

Bilindiği üzere 3 Aralık günü, engelli olarak tanımlanan bireylerin haklarına dikkat çekmek, verilen hizmet ve hakların niteliğini artırmak amacıyla 1992 yılından beri Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2012 yılında yayınlanan Dünya Engellilik Raporu verilerine göre, dünya nüfusun yaklaşık %15’i engel ile yaşamını sürdürmektedir. Türkiye nüfusunun da yaklaşık %12’sini oluşturan engelli bireylere yönelik hizmetlerin geçtiğimiz 10 yılda çeşitlenmesi ve niteliğinin artması, toplumsal farkındalık ve duyarlık düzeyinde gözlenen artış, tutumların olumlu hale dönüşmesi ve engellilere yönelik hizmetlerin gün geçtikçe daha kaliteli hale gelmesi oldukça sevindiricidir.

Temel ve öncelikli amacımız; hayat boyu öğrenme programlarıyla da destekleyerek her yaştaki bireyin en yüksek düzeyde eğitim alarak topluma çok önemli katkı sağlayacak bireyler olarak yer almalarını sağlamaktır.

 

Bütün öğrencilerimiz bizim için çok önemlidir ancak özel eğitim alan öğrencilerin eğitimine ayrı bir hassasiyetle yaklaşıyoruz ve bu öğrencilerimiz için bütün imkânlarımızı sonunda kadar seferber ediyoruz. Özellikle son iki yılda, Türkiye genelinde yaşanan özel eğitim öğretmeni sıkıntısına rağmen sadece merkezde açılan 4 yeni özel eğitim sınıfında 27 öğrencimizi daha özel eğitimden yararlandırıldık. Bunları asla yeterli görmediklerini vurgulayan Kurtaran, özel eğitim alması gereken her bireyi eğitimden yararlandırmak istiyoruz fakat engellilerin eğitimde toplumun her kesiminin sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır dedi. Bizim için her öğrencimiz her öğretmenimiz özeldir. Ancak şunu da belirtmek isterim ki, özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerimizin çabaları, emekleri bizim için ayrı bir önem arz etmektedir. Ben engelli öğrencilerimiz için görevlerinin yanı sıra üstün çabalarını esirgemeyen öğretmen ve idarecilerimize ve bu alanda emeği geçen her türlü kurum, kuruluş,  birey ve aile fertlerine teşekkür ediyorum. 

 

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü3 Aralık Dünya Engelliler Günü3 Aralık Dünya Engelliler Günü3 Aralık Dünya Engelliler Günü3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.