HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.   Valilik binası önünde düzenlenen törende Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Umut ÖZTÜRK, Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hakkâri Temsilcisi İbrahim ADIYAMAN tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.  
Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı´nın okunmasının ardından törene Atatürk Kültür Merkezinde devam edildi. Gazi Ortaokulu ile TOBB Ortaokulu tarafından düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna can veren şehitleri minnet ve şükranla andıklarını ifade etti.

Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, birinci dünya savaşı devam ederken Anadolu topraklarında gözü olan kuvvetlerin birleşerek, İstanbul´dan başlayıp ülkenin bütün köşelerini zapt etmek ve Anadolu´yu milletten geri almak üzere büyük bir mücadeleye başladıklarını anımsattı.

Çanakkale´de ittifak yapan güçlerin boğazlardan geçerek ülkeyi ele geçirmek için harekete geçtiklerini ifade eden Valimiz Sayın TOPRAK, "O zaman nüfus da azdı. Cumhuriyetin ilk yıllarında 13 milyon nüfusumuz vardı. Çanakkale´de öyle bir ruh meydana geldi ki Hakkârili, Kırklarelili, Mersinli, Samsunlu, Kayserili 250 bin atamız,  dedemiz, büyüğümüz, gözlerini kırpmadan şehit oldular. Rakamın ne kadar büyük olduğunu anlamanız için söylüyorum. Bu milli birlik, beraberlik, milli, dayanışmamızın, bağımsızlığımızın bir nişanesi olmakla beraber halen aynı zamanda Mehmetçiğimizin, milletimizin kahramanlığında bir destan olarak tarihe geçti." dedi.

15 Temmuz´da millete ve demokrasiye karşı korkunç bir kalkışma olduğunu anımsatan Valimiz Sayın TOPRAK, sözlerini şöyle tamamladı:

"Asker kıyafetleri giymiş, alçaklar diyelim. Onlara asker falan denilemez. Çünkü şerefli ordumuzun tırnağı dahi olamazlar. Orada da Edirne´de, Ankara´da, İstanbul´da nasıl tepki verildiyse buna Hakkâri’de de aynı tepki verildi. Milletimiz Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla genel olarak Türk milleti dediğimiz milletimiz böyle bir millet. Bu kadar saldırıya rağmen, bu kadar bizi zayıf düşürme çabalarına rağmen bu durumdayız. Şükürler olsun ki biz öyle bir milletiz ki tarihten beri tek yumruk, tek güç halinde memleketimizi ileriye taşıyoruz ve şu anda ekonomisi en hızlı büyüyen, teknolojisi en hızlı gelişen, ilim, tıp, fen alanlarında hızlı adımlarla giden, ordusu dünyanın ilk 2-3 ordusu içinde sayılan, disipliniyle, görev anlayışıyla, imanıyla böyle bir orduya sahip güçlü bir ülkeyiz. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere onun silah arkadaşlarını, vatan savunması uğruna şehit ve gazi olan bütün kardeşlerimizi şükran ve minnetle anıyorum."

Program Çanakkale Zaferi ve 15 Temmuz Şehitleri ile ilgili slayt gösteriminin ardından öğretmenlerin, "Çanakkale" konulu tiyatro oyunu ve koronun türküler seslendirmesiyle sona erdi. 

Programa, Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK’ın yanı sıra eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Umut ÖZTÜRK, Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa KÖÇEK, Vali Yardımcıları Bekir ABACI ve Mehmet Nurullah KARAMAN, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, Hakkâri Barosu Başkanı Av. Zeydin KAYA, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hakkâri Temsilcisi İbrahim ADIYAMAN, kurum müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

 20-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-201820-03-2018

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.