HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinliği Fatma Aliye Hanım Kız MTAL´de Yapıldı.

Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinliği Fatma Aliye Hanım Kız MTAL´de Yapıldı.

Fatma Aliye Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle düzenlenen anma etkinliğine Hakkari İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Abdulmecit YILMAZ, Mustafa KIZILKAYA ve Mustafa KAHRAMAN  katıldı. Yapılan törende,  büyük zaferin şartlarını anlayabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Okul Müdürü Nihal KAHRAMAN, yaptığı konuşmada Anadolu’nun dört bir yanından savaşa katılan gençlerin öyküsüne, yaşadıkları zorluklara ve evlerini terk ederken hissettikleri duygulara vurgu yaparak, cepheye torununu gönderen bir ninenin “Hüseyin’im, yiğit oğlum benim! Dayın Şıpka’da, baban Dömeke’de ve ağabeylerin Çanakkale’de şehit düştüler. Bak son yongam sensin. Eğer minareden ezan sesi kesilecekse, camilerin kandilleri sönecekse sütüm sana haram olsun! Hüseyin’im, öl de köyüne dönme!” diyerek uğurladığını belirtti.

Törende konuşma yapan Edebiyat Öğretmeni Saadet Kavas ise, yaşanan harpte alınan sonucun çok büyük bedelleri olduğunu, toprak kavramı için canından vazgeçenlerin gösterdiği fedakarlıkların takdire şayan olduğunu vurguladı. Kavas, harbe katılan gençlerin çok büyük kısmının eğitim hayatlarını sürdüren lise ve üniversite öğrencilerinden ibaret olduğunu, harpten sonra Galatasaray Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesinin hiç mezun veremediğini belirtti.

Yapılan tören, öğrencilerin Çanakkale Zaferi’ni anlatan şiirler ve metinler okumasından sonra, Müzik Kulübü Öğretmeni Fadime Öncü’nün hazırladığı Oratoryo ve slayt gösterisinin ardından sona erdi. Törenden sonra Çanakkale Savaşındaki ruhu daha iyi anlayabilmek için, temsili olarak okul yemekhanesinde şekersiz üzüm hoşafı ve bayatlamış ekmek ikram edildi.

18mart18mart18mart18mart18mart18mart

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.