HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 95’inci Yıldönümü Kutlamaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Cumhuriyetimizin ilanının 95. yılı tüm yurtta olduğu gibi Hakkâri’de de coşkuyla kutlandı.
Cumhuriyetimizin 95’inci Yıldönümü Kutlamaları

Sabah saatlerinde başlayan kutlamalar çerçevesinde Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, Yüksekova 3’ncü Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin TOKEL, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Muammer ALPER ve Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM ile birlikte makamında kurum amirleri ve vatandaşların tebriklerini kabul etti.

 

Daha sonra Merzan Şehir Stadında devam eden kutlamalara Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK’ın yanısıra eşleri Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, Yüksekova 3’ncü Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Metin TOKEL, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Muammer ALPER, Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM, Başsavcı Mustafa BALIK, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Yavuz ÖZTÜRK, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, STK ve siyasi parti temsilcileri, öğretmen, öğrenci, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Valimiz Sayın TOPRAK beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte öğrenci, öğretmen, kurum müdürleri ve vatandaşların bayramını kutladı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, bugün, Türk milleti olarak şanlı tarihimizin çok önemli bir dönüm noktasını, Cumhuriyetimizin ilanının 95. sene-i devriyesini kutluyoruz dedi.

 

Aziz milletimizin dünya tarih sahnesindeki mevcudiyetinin neredeyse tamamı hüküm sürdükleri topraklarda hak ve adaleti tesis etme mücadelesi vermekle geçmiştir diyen Valimiz Sayın TOPRAK, şunları kaydetti:

 

        "29 Ekim 1923 tarihi ise; işte bu varoluşun geleceğe taşındığı ve Milletimizin Anadolu toprakları üzerinde kıyamete kadar silinmeyecek olan son imzasının atıldığı tarihtir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de; asırlardır hürriyetinin ve onurunun tek bir zerresinden bile taviz vermeyen, bu yolda ölümü bir hediye gibi göğüsleyen asil bir Milletin şahlanışının nişanesidir.  Cumhuriyet; Ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimine denir. Cumhuriyet her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacıdır. Tanımına baktığımız zaman bile bizim Milletimize, yaşam biçimimize ve özellikle de özgürlük anlayışımıza ne kadar uygun olduğunu anlayabiliyoruz.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğünün ve halkına verdiği değerin en somut örneği ilan ettiği ve hayata geçirdiği Cumhuriyet’tir. Halkın sesine, sıkıntılarına, ihtiyaçlarına özellikle de istek ve taleplerine duyarlı olan bu yönetim şekli aynı zamanda kimsesizlerin kimsesi, umut kapısıdır. Çünkü Cumhuriyet her şeyden önce adaletli ve adil olmayı gerektirir. Bizim yönetimimizde ve anlayışımızda mazlumu ezmek değil adaletimizle göklere çıkarmak vardır. Ama bu adalet haine de en ağır cezayı gözümüzü kırpmadan vermeyi de gerektirir."

 

Valilik Makamının özellikle kimsesizlere, yardıma muhtaçlara ve her daim devletimize sahip çıkanlara açık olduğunu ifade eden Valimiz Sayın TOPRAK, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Görüşü ne olursa olsun burada önemli olan devletimize ve bayrağımıza verdiği değerdir. Cumhuriyetin sadece kitaplarda yazdığı tanımını söylemek için değil onu İlimiz’de yaşatmak ve yeşertmek için daima çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Aradan geçen 95 yılın sonunda artık Cumhuriyetimiz ulu bir çınar olma yolunda büyümesine ve gelişmesine devam ediyor. Bu anlayışın gereği olan demokrasi, özgürlük, bağımsızlık ve adalet kavramlarını en iyi şekilde yerine getirmek öncelikli hedefimizdir. 29 Ekim 1923; bağımsızlığa duyulan derin özlemin, geleceğe bağlanan emsalsiz ümidin, milli egemenliğe beslenen eşsiz sevdanın karar ve hareket noktası olmuştur.

 

“Hasta Adam” ilan ettikleri Osmanlı’nın mirasını talan için Anadolu’ya koşanlar; Milletimizin cesareti, kararlılığı ve mücadelesi karşısında büyük bir hezimet yaşamışlardır. Yapılan onca plana rağmen hesaplayamadıkları şudur: “Bu topraklar 15 yaşındaki Mehmedini eline bir avuç kına yakarak vatanına kurban eden anaları bağrında bir silah gibi saklamıştır.” “Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır.” diyen bir Önderin yanında “Hür dalgalanınca bayrağım hür olur vatanım.” diyerek can veren bir ordunun ve milletin varlığıdır."

 

Malazgirt’ten 15 Temmuz’a kadar tarihin kin ve hınçları ile her yönden üzerimize saldıran emperyalist devletlerin planları milletimizin azim ve kararlılığı ile daima bozulduğunu belirten Valimiz Sayın TOPRAK, şunları aktardı:  

 

"Ne mutlu bize ki; tarihin hiçbir evresinde işgal, savaş ve karanlık oyunlar karşısında susmadık. Ne mutlu bize ki; yolumuza taş koymaya cesaret edenler karşısında sessiz kalmadık. 15 Temmuz akşamında Milletimizin tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet ilkelerine bağlı kalarak verdiği mücadele tüm dünya tarafından bir kez daha görülmüştür. 250 şehit ve 2.193 gazi verdiğimiz kanlı gecede; kadını-erkeği, genci-yaşlısıyla sokaklardan biran olsun ayrılmayan Milletimizin taşıdığı ruh Cumhuriyetimizi ilan eden ecdadımızın ruhuyla aynı ruhtur. “Milletimizin Vatan sevgisi ile dolu göğüsleri, düşmanların melun ihtiraslarına karşı daima bir duvar gibi yükselecektir.” diyerek adeta 15 Temmuzu özetleyen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milletine olan güveni ortadadır. Ülkemiz; bir yandan içindeki hainleri temizlemeye çalışırken bir yandan da PKK belası başta olmak üzere diğer terör örgütlerine karşı verdiği mücadeleye de devam etmektedir. Bu mücadeleler kapsamında güçlü, azimli ve kararlı bir tutumla ihanet çetelerine biran olsun nefes aldırılmamaktadır. İlimiz başta olmak üzere Ülkemizde yürütülen terörle mücadele kapsamında Devlet elinin ne kadar güçlendiğine dikkat çekmek istiyorum."

 

İlimizde bu önemli mücadeleyi yürüten kolluk kuvvetlerimizin bünyesinde; Hakkâri K.K.K.lığı’nda 530 adet,  İl Emniyet Müdürlüğü’nde 346 adet ve İl Jandarma Komutanlığı’nda 121 adet olmak üzere toplam 997 zırhlı araç bulunduğunu dile getiren Valimiz Sayın TOPRAK, şunları söyledi:

 

"Unutulmasın ki; hiçbir düşman çevre milli birliğimizin ve bin yıldır Kürt, Türk, Arap, Çerkez ve daha nice kardeşlerimizle kurduğumuz kardeşlik mirasımızın kuruyup dağılmasına şahit olamayacaktır. Bugün; dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların umut kapısı Türkiye’dir. Eli kanlı terör örgütlerinin öncelikli hedefi olmamızın en büyük sebebi de budur. Son 15 yılda 26 olan havalimanı sayımız, 26.05.2015 tarihinde İlimizde açılan Selahaddin Eyyubi Havalimanı da içine olmak üzere 56 iken 29 Ekim’in şanına yaraşır bir şekilde İstanbul’da açılacak olan üçüncü hava limanımız ile 57’ye yükselecektir. Ülkemizde hava yolu ulaşımını kullanan yolcu sayısı yılda 35 Milyon kişi iken bu sayı 180 milyon kişiye ulaşmıştır. Ayrıca saatte 250 km hıza erişebilen Yüksek Hızlı Trenler sayesinde, vatandaşlarımız mesafeleri daha kısa zamanda alma imkânı bulmuştur. Ülkemiz yatırımları son hızla devam ederken İlimizde de önemli yatırımlar gerçekleştirilmektedir. Devam eden yatırımlarımız şu şekildedir;

 

Sağlık alanında devam eden 8 projenin toplam maliyeti 23 milyon 367 bin 540 TL, eğitim alanında devam eden 26 adet projenin toplam maliyeti 134 milyon 167 bin 545 TL, DAKA kapsamında devam eden 7 adet projenin toplam maliyeti 22 milyon 402 bin 029 TL, DSİ kapsamında devam eden 22 adet projenin toplam maliyeti 1 milyar 465 milyon 482 Bin 813 TL.

Karayolları kapsamında devam eden 17 adet projenin toplam maliyeti 3 milyar 753 milyon 937 Bin 087 TL olmak üzere; toplam 80 projenin toplam maliyeti 5 milyar 399 milyon 357 bin 014 TL’dir.

 

2018 yılı içerisinde İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bütçesinden finanse edilmek üzere; 1.250.000 TL değerinde 30 yataklı misafirhane, 14.963.747 TL değerinde 68 km’lik köy yolu, 3 köy ve 2 mezranın kullanımı için 2.666.044 TL değerinde 5 kanalizasyon ve 1 adet su deposu, 13 köy, 4 mezra ve 5 mahallenin kullanımına sunulmak üzere 2.782.248 TL değerinde 15 tarımsal sulama projesi programa alınmıştır. Köy yolları kapsamında 52 km asfalt, 14 km stabilize ve 12.500 m2 parke taşı yapımı planlanmıştır. Toplam 39 milyon 291 bin 830 TL değerinde yatırım yapılması hedeflenmektedir.

 

Yüksekova İlçemizde yapımı büyük oranda tamamlanmış olan toplam 3.063 konutun ihale bedeli 618.768.000 TL’dir.

 

İlimiz bilindiği üzere çok büyük gelişim ve değişim aşamalarından geçmektedir. Bu zamana kadar modern bir alt yapı ve asfaltla tanışmayan halkımızın bu çilesini büyük oranda ortadan kaldırmış bulunuyoruz. Merkez’de ve Yüksekova’da altyapı ve asfaltlama çalışmaları hızla devam etmektedir.

 

Hakkâri İli ve İlçelerinde bulunan sanayi tesisleri ve konutların doğal gaz ihtiyacını karşılamak amacıyla gerçekleştirilen 102 Milyon 695 Bin TL’lik bir yatırım olan Doğalgaz iletim hattı projesinin 2019 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.

 

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı sponsorluğunda; 3 milyon 250 bin TL’ye ihale edilen 10 adet halı saha projesi kapsamında 2 adet halı saha daha iş artışı ile projeye dâhil edilmiştir.

Hakkâri Merga Büta Kayak Merkezi DAKA destekleriyle 11 Milyon TL maliyetli proje kapsamında büyütülmektedir.

 

2017 yılında 1 milyon TL’ye ihale edilerek inşaat çalışmaları tamamlanan Hakkâri Merkez ve Yüksekova Tenis Kortu geçici kabul aşamasındadır.

 

İlimizde Sağlık alanında da önemli yatırımlar gerçekleşmektedir; Derecik 20 Yataklı Devlet Hastanesi bir ay içerisinde faaliyete geçecektir. Hakkâri 20 Ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tamamlanmış olup siz değerli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Şemdinli 50 Yataklı Devlet Hastanemizi de faaliyete geçirmiş bulunmaktayız.

 

“Millete efendilik yoktur, hizmet vardır.” düsturuyla hiçbir ayrım gözetmeden ülkemize en iyi şekilde hizmet etmek için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Demokrasiden özgürlüklere, ticaretten yatırımlara, sağlıktan eğitime kadar bütün alanlarda Devletimizin hayata geçirdiği projeler ortadadır.

 

 Görüldüğü üzere gerçekleştirilen yatırımlarla İlimiz ve Ülkemiz her daim gelişmekte ve Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyete giden yolda azimle ilerlemekteyiz. Kat ettiğimiz bu aşamaların yanında en çok ihtiyaç duyduğumuz barış ve huzur ortamının pekişmesi için sevgi ve hoşgörüyü, azim ve kararlığı muhafaza etmeli, bu hissiyatı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bireyleri olarak yeni nesillere de benimsetmeliyiz. Şanlı tarihimiz, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edip, ortak hedefler doğrultusunda kenetlenmeyi başardığı sürece, Milletimizin ulaşamayacağı hiçbir hedef olmayacağını bize göstermiştir. Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye; dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir. 600 yıllık bir cihan devleti üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Gazi Mustafa Kemal’in veciz bir şekilde ifade ettiği “Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesini her daim sürdürüyoruz.

 

1919’da zor şartlarda başlatılan Kurtuluş Savaşı, 1923’de nasıl ki yeni Devletimizin kuruluşu ile taçlandıysa, bugün karşılaşılan sıkıntılar da 2023 hedeflerimizin gerçekleşmesi ile geride bırakılacaktır. 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetimizi ilan ederek hükmü veren, son sözü söyleyerek planların ve kirli oyunların perdesini açılmamak üzere kapatan ecdadımızın torunları olarak bizler; Ülkemizin huzurunu bozmak ve kardeşliğimize leke sürmek isteyen hiç kimseye fırsat vermeyeceğiz.

 

Bu duygularla, bütün vatandaşlarımızın, yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere Vatan yapan tüm şehit ve gazi kahramanlarımızı minnet ve rahmetle anıyorum."

 

Daha sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu.

 

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu kutlamalarda, etkinlikler kapsamında değişik dallarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

Kutlamalar, öğrencilerin geçit töreni ile sona erdi. Geçiş töreninde bazı öğrenciler "Sayın Valimiz Cüneyit Orhan TOPRAK İlimiz sporuna, sporcularına ve gençliğine yaptığınız katkıları asla unutmayacağız" şeklinde yazılı pankart taşıdı.

 

 29-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-201829-10-2018

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.