HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Depremlerin Ardından İlk Yardım Kurslarımıza Talep Arttı

Depremlerin Ardından İlk Yardım Kurslarımıza Talep Arttı

Ülkemizde yaşanan yıkıcı depremlerin ardından, İl Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren İlk Yardım Merkezi'mize olan kurs talebi arttı.

Kursu ziyaret eden İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür: "Valimiz Sayın İdris Akbıyık'ın himayelerinde, Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İlk Yardım Eğitimi Merkezi'mizdeki eğitmenlerimiz tarafından, ücretsiz olarak gönüllü yönetici, öğretmen ve öğrencilerimize temel ilkyardım eğitimi veriliyor. Deprem gibi doğal afetler ve ani olaylarda ambulans gelene kadarki süreçte yapılan ilk yardım müdahalesi, birçok insanın hayatını kurtarmada büyük önem taşıyor. Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından vatandaşlarımız, olası bir afet karşısında bilinçli olmak ve yardım etmek amacıyla temel ilk yardım kurslarına katılmaya başladı.

İl merkezinin yanısıra ilçe ilçe, köy köy, mahalle mahalle dolaşarak öğretmenlerimize ve vatandaşlarımıza, ilk yardımı uygulamalı olarak anlatmaya devam eden eğitmenlerimizin yanısıra, acil durum uzmanlarımız da olası doğal afetlerde yapılması gerekenleri anlatıyor. İlk yardım yapan kişinin ilk yardım eğitimi almış, donanımlı ve yetkin olması gerekir. Bu nedenle vatandaşlarımızın ve eğitim ailemizdeki her bireyin, doğru ve bilinçli ilk yardımı uygulayabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığımızın koordinesinde, Sağlık Bakanlığı'nın izniyle kurulan İlk Yardım Eğitim Merkezleri'mizden bu eğitimi alarak belgeli ilk yardımcı olmalarını öneriyorum. Kursların düzenlenmesinde emeği geçen eğitmenlerimize, duyarlılık gösteren tüm vatandaşlarımıza ve eğitim ailemize teşekkür ediyorum," dedi.

 

'BAŞVURULARDA CİDDİ BİR ARTIŞ VAR'

Depremle birlikte 6 Şubat'tan sonra başvurularda ciddi bir artış olduğunu söyleyen İSG Birim Yöneticisi Şube Müdürümüz Sayın Oktay Kızılkaya, her kesimden vatandaşların ve eğitim çalışanlarımızın deprem bölgesinde bulunabilmek ve yardım edebilmek amacıyla bu konularda tam donanımlı olmak için temel ilk yardım eğitimlerini almak istediklerini ifade ederek: "Eğitim kurumlarımıza olan koruyucu ve önleyici yaklaşımı ve birimimizin acil durumlardaki müdahale kapasitesinin arttırılması yönündeki destekleri için İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür'e şükranlarımızı sunuyoruz," dedi.

Hakkari Valiliği İl MEM İlk Yardım Eğitimi Merkezi Müdürü Sayın Abdullah Kaval ise:" Her hafta, yoğun bir şekilde, temel ilk yardım eğitimi vererek sertifikalı ilk yardımcı yetiştiriyoruz. Hangi olay olursa olsun, her türlü durumda, olay yerinde hasta ya da yaralıya sağlık görevlileri gelene kadar hayatın kurtarılması ve durumun kötüye gitmesini engellemek için ABC yöntemiyle havayolu, soluk ve dolaşım yöntemiyle değerlendiriyoruz. İlk önce hastanın bilinç seviyesini kontrol etmeliyiz. Sözlü uyarılara tepki veriyorsa hasta yaralıyı şok pozisyonuyla dolaşımını destekleyecek müdahale ediyoruz. İkinci aşamada hasta veya yaralının yaşam bulgularını değerlendirirken bilinç kapalı ama solunum varsa uygulayacağımız müdahale koma pozisyonudur. Buna benzer müdahaleleri yaparak sağlık ekipleri gelene kadar hasta veya yaralıyı takip ediyoruz. Desteklerini her zaman gördüğümüz ve eğitimlerimizde bizleri yalnız bırakmayan İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür'e ve birim sorumlumuz Şube Müdürü Sayın Oktay Kızılkaya'ya şükranlarımızı sunuyoruz," ifadelerine yer verdi.

 

'BİLMEDİĞİM BİRÇOK ŞEYİ ÖĞRENDİM'

Kursa gönüllü olarak katılan Cumhuriyet İ./Ortaokulu Müdürü Sayın Ali Yalçın: "Ülkemizde yaşanan depremlerden sonra bende bir farkındalık oluştu ve oraya gitmek istedim; fakat bu konuda eğitimli olmadığımı fark ettim. Gönüllü olarak katıldığım ilk yardım eğitimi sayesinde, şu anda acil bir durum geliştiğinde müdahale edecek konumda olduğumu ve bunun büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum," dedi.

(İL MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

25-05-202325-05-202325-05-202325-05-202325-05-202325-05-202325-05-202325-05-202325-05-2023

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.