HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına İlişkin İl Millî Eğitim Müdürümüzün Açıklamaları

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Mahmut KURTARAN, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında ortaokullarda ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören ve okullarından mezun olup üniversiteye yerleşemeyen öğrencilerimizin, bilgi eksikliklerini gidermek, yeteneklerini geliştirmek, derslerdeki başarılarını arttırmak ve TEOG, YGS-LYS´de üstün başarı göstermelerini sağlamak için okullarımızda, İlimiz Merkez ve İlçelerindeki halk eğitim merkezlerinde Destekleme ve Yetiştirme kurslarının açılacağını belirtti.
Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına İlişkin İl Millî Eğitim Müdürümüzün Açıklamaları

Özel dershanelerin dönüşümü nedeniyle öğrencilerimizin gerek okullarındaki derslerine gerekse öğrenim hayatları boyunca girecekleri sınavlarda üstün başarı gösterebilmeleri için Bakanlığımızın ilk etapta 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında açtığı bu kursların kısa vadede amacına ulaştığını dile getiren Müdürümüz; 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında bu kursların çok daha profesyonel bir biçimde açılacağını, ilimizdeki tüm öğrencilerin başarılarını en üst seviyeye taşımayı hedeflediklerini dile getirdi. Bakanlığımızın da son derece önemsediği bu kurslar için öğretmen ve akademisyenlerden oluşturulmuş ekiplerin planlama yapmaya ve TEOG, YGS-LYS hazırlığı için soru yazmaya başladıklarını, ücretsiz verilecek kursların yanı sıra bu özel ekibin hazırladığı sorularla da öğrencilerin çok iyi bir şekilde sınavlara hazırlanacaklarını belirtti.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarından ortaokullar, imam hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumlarına devam eden(örgün ve yaygın) ve mezun olan öğrencilerimizin faydalanabileceğini, okullarına devam eden öğrencilerimiz için tüm okulları kurs merkezi yapmayı düşündüklerini dile getiren Müdürümüz, mezun öğrencilerimiz için ise halk eğitim merkezlerinde kurs vermeyi planladıklarını sözlerine ekledi. Destekleme ve Yetiştirme kurslarına mezun öğrenci kayıtlarının 12—28 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacağını; kesin kayıtların 1-11 Eylül 2015 tarihleri arasında alınacağını belirtti. Kursların Ekim’in ilk haftası itibariyle açılacağını söyledi.

Destekleme ve Yetiştirme kurslarından öğrencilerimizin ücretsiz istifade edebileceklerini bu nedenle veli ve öğrencilerden herhangi bir ad altında ücret alınmayacağını ifade eden Müdürümüz; kurslarda görev almak için başvuran öğretmenlerin bilgi ve tecrübeleriyle branşlarında kendilerini ispatlamış, çevreleriyle ve özellikle öğrencilerle iyi ilişkiler kurabilen, teknolojik araç ve gereçleri eğitim ortamında kullanabilen, sınıf yönetimi ve öğretim yöntem ve teknikleri alanlarında hizmet içi eğitim programlarını tamamlamış öğretmenlerin öncelikli olacağını belirtti.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz; ortaöğretimi destekleme ve yükseköğretime hazırlık kapsamında düzenlenecek destekleme ve yetiştirme kursları ile ilgili olarak kurslarda öğretmenlerin haftalık ders saatlerinin okulda girdikleri derslerle birlikte toplam 40 saate kadar tamamlayabileceklerini söyledi. Kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin devamlarının zorunlu olduğunu ve her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak onda birine (1/10) devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydının silineceğini, bu nedenle devamsız öğrencilerin durumunun velilere duyurulacağını ifade etti. Ortaöğretim ve Yükseköğretime hazırlık için düzenlenecek bu kurslarda bir dersten 10 öğrencinin müracaatıyla kurs açılacağını, sınıf mevcutlarının 10-20 öğrenci arasında olacağını, gereken durumlarda sınıf mevcudunun maksimum 25 kişi olacağını dile getirdi.

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.