HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Eğitimle Yeniden Buluş'tular

'Eğitimle Yeniden Buluş'tular

Kayıt dışı öğrencilerin eğitime dahil edilmesi için Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesi kapsamında, İl-ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin yaptığı çalışmalar sonucunda; 2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibariyle okul öncesi, temel eğitim ve ortaöğretim kademelerinde okullaşma oranları, yaklaşık %100'e yaklaştı.

Kayıt dışı ve sürekli devamsız öğrencilerin eğitim-öğretim sürecine kazandırılması için, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür başkanlığında, mesleki eğitim, ortaöğretim, din öğretimi ve temel eğitim birimlerinden sorumlu yöneticilerden oluşan bir komisyon kuruldu. "Eğitimde Yeniden Buluşma" projesi kapsamında, saha taramaları yapılması sonucunda, 2019 yılından itibaren eğitimden uzak kalarak okula gelmediği tespit edilen Vali Orhan Işın İlkokulu'muzdaki Onur Taş adlı öğrencimiz de onlardan biri. Okul yönetimi, rehber öğretmenlerimiz, öğrencimizin velisi Şerif Taş ve ailesiyle görüşülerek ikna edilmeleri sağlandı. Küçük Onur'un, 2023 yılı itibariyle 4/A sınıfına kaydı yapıldı ve okula devamı sağlandı. Onur: "Çok sevindim. Bundan sonra arkadaşlarımla birlikte çok çalışacam, ödevlerimin hepsini yapacam," diyerek duygularını belirtti.

Yine, Derecik İlçemizin Uslu Köyü'nde ikamet eden Esma Kılıç da bunlardan biri. Esma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında, Seyit Taha Anadolu İmam Hatip Lisesi fen-sosyal bilimler proje sınıfına yerleşti. Dönem başından beri devamsız olan öğrencimiz; Derecik İlçe Müdürümüz Sayın Abdulmecit Eren, okul yönetimi, öğretmen ve ilçe jandarma trafik denetim biriminin çabalarıyla okula devamı sağlandı.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür, bu projeyle ilgili şunları dile getirdi: "Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer tarafından, kayıtsız öğrenciler için otomatik takip sistemi devreye alınarak e-Okul sisteminde kaydı bulunmayan öğrencilerin okulla yeniden buluşturulması için "Eğitimle Yeniden Buluşma" adıyla yeni bir proje başlatıldı. Bizler de bu kapsamda, eğitimi her zaman önceliklerine alan Valimiz Sayın İdris Akbıyık'ın talimatlarıyla ilimizdeki İlkokul ve ortaokul kademesi için 15, lise kademesi için de 18 yaşından küçüklerin adreslerine ziyaretler yapıyoruz. Kayıt dışı öğrencilerin takip sistemiyle eğitime dahil edilmesi amacıyla il ve ilçelerimizde oluşturduğumuz komisyonlar, kayıtsız öğrencilerimiz için gerekli işlemleri başlattılar. Kapı kapı gezerek ikna etmek suretiyle eğitimden uzak kalan çocuklarımızı, eğitim sistemimizin içerisine dahil etmeye çalışıyoruz," dedi.

'Tek bir çocuğumuz dahi eğitim sistemi dışında kalmayacaktır'

İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür: "Millî Eğitim Bakanlığı'mızın bu noktadaki esas gayesi, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek ve tüm öğrencilerin aynı nitelikte eğitime erişimini sağlamaktır. İlimizde, Bakanlığımızın öncülüğünde, Valimiz Sayın İdris Akbıyık'ın himayelerinde başlatılan eğitim seferberliğiyle okul öncesi, temel eğitim ve ortaöğretimdeki okullaşma oranlarımızla dikkat çekici bir ilerleme kaydettik. İlimizde, eğitimle buluşmayan tek bir çocuğumuz kalmayana kadar da saha taramalarımız devam edecektir. İnanıyorum ki ilimiz eğitiminde uyguladığımız ulusal-yerel projelerle niteliğin artırılmasına yönelik göstereceğimiz çabalarımız, eğitim yolculuğunda başarıyla ilerlememizi sağlayacaktır," dedi.

Eğitimin olmazsa olmazı, fırsat eşitliği. Her çocuk aynı mekana sahip olmasa da eğitimle yeniden buluşma projesi ile çocuklar, eğitim hayatına dahil ediliyor. Yılbaşında hayata geçirilen bu proje kapsamında, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin saha taramaları devam ediyor.

(İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

18-01-202318-01-202318-01-202318-01-202318-01-202318-01-202318-01-202318-01-202318-01-202318-01-2023

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.