HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Genç Muhafızlar (Hafızlık) Bölge Finali İlimizde Yapıldı.

Genç Muhafızlar (Hafızlık) Bölge Finali İlimizde Yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinesinde, İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri arasında, her yıl düzenlenen "Kur'an'ın Genç Muhafızları", hafızlık bölge finali, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz organizasyonunda, Merkez Ulu Camii'de yapıldı. Yarışmaya; Hakkari, Diyarbakır, Şırnak, Van ve Bitlis illerinden 9 öğrenci katılım sağladı. İlimizi ortaokul kategorisinde, Seyyit Taha İmam Hatip Ortaokulu, liselerden TOBB Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi temsil etti.

Kur'an'ın Genç Muhafızları (Hafızlık) yarışmasında, ortaokul kategorisinde 4, lise kategorisinde ise 5 olmak üzere toplam 9 öğrencinin katıldığı bölge finali büyük ilgi gördü.

Yarışma Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür, bir imam hatip mezunu olarak, bölge yarışmasının ilimizde yapılmasının gururunu, mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını belirterek vesile olanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti. 

İlk emri "Oku" olan bir dinin mensuplarının işe önce kendi kitaplarını okuyarak başlamaları gerektiğini vurgulayan Sayın İl Müdürümüz: "Ülkemizde, Bakanlığımızın politikaları sonucunda, tüm okullara getirilen seçmeli dersler sayesinde, evlatlarımıza, okullarında Kur'anı öğrenme imkanı sağlandı. Çocuklarımızı Kur'an eğitimi konusunda teşvik ederek, bu imkanları en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizdeki imam hatip okullarımız da Milli Eğitim Bakanlığı'mızın öncülüğünde ve Valimiz Sayın İdris Akbıyık'ın himayelerinde, özellikle Kur'an-ı Kerim eğitim ve öğretimi konusunda, çok önemli ve hayırlı hizmetlere imza atıyorlar. Yüce Allah, hafızlarımızın sayısını artırarak onları, Anadolu topraklarının Mevlana'sı, Yunus Emre'si, Hacı Bektaşi Veli'si, Veysel Karani'si olmasına vesile kılsın," dedi. 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanımız Sayın İhsan Erkul ise konuşmasında 40 yılı aşkın süredir bu yarışmaların tertip edildiğini ifade etti. Erkul: "Bugün Hakkari'de, Genç Muhafızlar Yarışması Bölge Finali'ni icra ediyoruz. Genel Müdürlük olarak bu yarışmayı, Hakkari'de planladık. Burada finallere kalan öğrencilerimiz, Allah'ın izniyle Kur'an sesleriyle adeta gönüllerimizi fethedecekler. Öğrencilerimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyor, başarılar diliyor, Sayın Valimize, İl Müdürümüze ve bu anlamlı çalışmaya katkı sağlayan kıymetli meslektaşlarımıza, teşekkür ediyorum," dedi.

Valimiz / Belediye Başkan Vekili Sayın İdris Akbıyık, yarışmacılara ödüllerini verirken hitaplarında şunları söyledi: "Milletimiz, tarihi boyunca hafız yetiştirmek için büyük gayret göstermiş; müesseseler ve vakıflar ihdas etmiş. Bugün de Milli Eğitim Bakanlığımız, her yıl geleneksel hale getirdiği güzel bir program için burada toplandık, bu manevi atmosfer içerisinde sizlerin aranızda bulunmaktan çok mutlu oldum. Hafızlık okullarımız sayesinde, hafızlık eğitimi alan çocuklarımızın örgün eğitimden de geri kalmamaları için başarılı bir model oluşturuldu. Bugün, burada bu okullarımızın da meyvelerini topluyoruz. Hakkari'miz, hafızlık açısından önemli bir merkez ve kuvvetli bir geleneğe sahip. Bu şehirde yüzyıllar boyunca hafızlar yetişmiş bundan sonra da yetişmeye devam edecek. Hafız öğrencilerimizi tebrik ediyor,  onlara destek veren ailelerine, eğitmenlerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum," diye konuştu.  

Yapılan konuşmaların ardından, Jüri Komisyon Başkanı İl Müftüsü İsmail Fakirullah, komisyon üyeleri; Kur'an Kursu Öğreticisi Enver Kaya, Din Hizmetleri Uzmanı Devlet Cindioğlu, Vaizler Savaş Tokgöz ve M.Arif Çiftçi gözetiminde yapılan yarışmada ortaokul kategorisinde; Bitlis-Tatvan S.Alparslan İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Yusuf Şalumlu 1. (birinci) oldu. Lise kategorisinde, Diyarbakır Kayapınar M.A. Ersoy AİHL öğrencisi Ramazan Çalışkan 1.olarak,Kütahya Tavşanlı'da düzenlenecek olan Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

Ortaokul kategorisinde diğer dereceler:

Cizre Ş.Ö.Halisdemir İHO Barış Acar 2. olurken, Ayetullah Akdoğan/Hakkari Seyyit Taha İHO-3. ve Yusuf Geylani-Fevzi Şengül İHO-4.oldu.

Lise kategorisinde diğer dereceler:

Van İpekyolu 15 Temmuz Ş.AİHL: Abdullah Kücükyol 2., Ferdi Yiğit İHL'den Yılmaz Mutlu ise 3.oldu. Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini, Valimiz Sayın İdris Akbıyık ve protokol tarafından verildi.

       İlahi korusunun ilahiler seslendirdiği ve toplu fotoğraf çekimiyle sona eren bölge finaline; Valimiz / Belediye Başkan Vekili Sayın İdris Akbıyık, Vali Yardımcımız Sayın Talha Battal, Milli Eğitim Bakanlığımız Daire Başkanlarından Sayın Abdülhalik Baş ve Sayın İhsan Erkul, Hakkari Üniversitesi Rektörü Sayın Ömer Pakiş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür, Van İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hasan Tevke, Hakkâri İl Müftüsü Sayın İsmail Fakirullah, AK Parti İl Başkanı Sayın Zeydin Kaya, Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, Ak Parti Hakkari Merkez İlçe Başkanı Sayın Cumhur Demir, Eğitime Destek Platformu Başkanı Sayın Ramazan Özdemir, Ak Parti eski İl Başkanı Sayın Nurettin Fırat, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

      Yapılan program sonunda ise, Valimiz Sayın İdris Akbıyık'ın teşrifleriyle Hakkari Halk Eğitimi Merkezi Yemek Salonu'nda Müdürlüğümüz tarafından davetlilere yemek ikramı yapıldı.

(İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

24-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202323-05-202324-05-202324-05-202324-05-2023

 

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.