HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Güvenli Okul Güvenli Gelecek' Toplantısı

'Güvenli Okul Güvenli Gelecek' Toplantısı

2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı'nın başlamasıyla birlikte ilimizde, "Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Artırılmasına Yönelik Protokol" gereği, "Güvenli Okul Güvenli Gelecek" konulu bir toplantı gerçekleştirildi. Okullar ve çevresinin daha güvenli hale getirilmesine yönelik, Millî Eğitim Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından imzalanan iş birliği protokolüyle okullara anlık güvenlik desteği sağlanması amaçlanmaktadır.

Valimiz/Belediye Başkan V. Sayın İdris AKBIYIK başkanlığında, Valiliğimiz Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıya; Vali Yardımcılarımız, İl Jandarma Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüz, İl Milli Eğitim Müdürümüz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürümüz ile kurum/okul müdürlerimiz katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Valimiz Sayın İdris AKBIYIK, 12 Eylül 2022 tarihinde başlayan  2022-2023 eğitim-öğretim yılının memleketimize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunarak, şunları kaydetti: "Geldiğimiz günden beri birinci meselemiz eğitim diyoruz. Öncelikle Hakkâri Valisi olarak benim birinci meselem eğitim, kitap ve öğrenciler. Aynı zamanda Devletimizin bütün kurumlarının da birinci meselesinin eğitim olduğunu düşünüyorum. Mutlaka her türlü problemin kökeninde, eğitim alanındaki eksiklik yatar. Terörün de uyuşturucunun da kökünde cehalet var. Geri kalmışlığın işsizliğin de kökünde cehalet var. Biz geleceğimizin teminatı çocuklarımızı en değerli varlıklarımızı kurtarmak amacıyla en iyi şekilde eğitmek zorundayız. Önce kendimizi, çocuğumuzu, ailemizi en iyi şekilde yetiştireceğiz. Çocuklarımız da kendi mahallesine, köyüne, Hakkâri'ye, Türkiye'ye, dünyaya birer faydalı insan olarak yetişecekler. Hakkâri İlimiz, artık eğitim alanında kendi kabuğunu kırdı. Bir çok alanda farkındalık yaratarak ve geldiğimiz günden beri birinci meselemiz eğitim diyerek, hazırlamış olduğumuz projelerle, yapmış olduğumuz teşviklerle Valiliğimizin potansiyelini ve tüm imkânlarını eğitime ayırıyoruz. "

"Dokunduğum her çocuğa kitap hediye etmeye gayret ettim"

Hakkâri'de, "Bir Kitap Bir İnsan" projesini başlattıklarını anımsatan Vali Sayın AKBIYIK, dokunduğu her çocuğa kitap hediye etmeye gayret ettiğini söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eğitim uzun soluklu bir iştir. Bir, iki yılda, sihirli değnekle dokunup sonuç alınabilecek bir konu değil. Şuan için geldiğimiz noktada, Hakkâri'deki yavrularımızın, gerek sınavlarda gerekse diğer alanlarda ne kadar mesafe kat ettiğini görebiliyoruz. İnşallah her yıl bir önceki yıla göre eğitimdeki başarılarımızı siz eğitim yöneticileri ve öğretmenlerimizin gayretleri ve tüm paydaşların destekleri ile katlayarak devam ettireceğiz. Amacımız öncelikle iyi bir yurttaş olma ve millet bilinci ile vatan ve bayrak sevgisini özümsemiş bilinçli ve düşünen bir nesil yetiştirmek. Bunun için de çok çalışmamız, çok okumamız ve hepimizin gündeminin eğitim olması gerekiyor. Eğitim bildiğiniz gibi sadece okullara ve öğretmenlere bırakılamaz hepimiz elimizi bu konuda taşın altına koymalıyız. Bizlerde onun için eğitimi, devletimizin ve tüm kurumlarımızın gündeminde tutmaya çalışıyoruz. Ama tabi ki bu işin asıl sahibi öğretmenler, okul müdürleri ve Milli Eğitim Müdürlüğü'dür. Onun için öncelikle sizlerin bu konuda başı çekmesi gerekiyor. Çocuğun eğitiminde anne baba faktörünün önemini de görmezden gelmemek gerekir. Bu konuda Hakkâri'de Okul Aile Birliklerinin desteği çok önemli. Çocuklarımıza fırsat sunulduğunda sporda, sanatta, her alanda, güzel başarılar yakalıyorlar.

Eğitim alanındaki yerel projelerimiz bu senede devam edecek. Yine birinci gündemimiz eğitim olacak, öğrenciler olacak, çocuklar olacak, kitap olacak. Gerek giyimimiz kuşamımızla gerekse de yaptıklarımızla mutlaka topluma örnek ve yol gösterici olalım.  Eğitimde de inşallah başarılarımızı katlayarak devam ettireceğiz. Bugünkü toplantımızın esas özeti "Güvenli Okul, Güvenli Gelecek". Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın protokolleri var. Geçtiğimiz yıllarda da bunun toplantıları yapıldı. Orada belirtilen hususlar, geçtiğimiz yıl burada uygulanmaya çalışıldı. İçişleri Bakanlığımız bazı projeler yürüttü. Kemerin Ses Getirsin Projesi, Kırmızı Düdük Projesi, Öncelik Yayanın Öncelik Hayatın Projesi, Yaya Yolunu Kullan Güvende Kal Kampanyası ve Trafik Dedektifleri. Tabi bunların hepsi bir farkındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla çocuklarımız tarafından daha dikkat çekici bir şekilde gündem olabiliyor. Bunlar devam edecek. Tabi çocuklarımızın güvenliği, okulun huzuru, her şeyden önemli. Bu konuyla ilgili geçtiğimiz yıldan örnek verecek olursak okullar risk gruplarına göre ayrılmıştı ve ona göre de görevlendirmeler, çalışmalar yapılıyordu. Hakkâri'de bu anlamda çok büyük problem olmadığını düşünüyorum. Okul çevresindeki kafeler veya zararlı ürün satan yerlerde polis ve jandarmamız gereken tedbirleri alıyorlar. Taşıma yapan okul servis araçlarının denetimi yapılıyor. İlgili mevzuattaki kurallara mutlaka uyulması gerekiyor. Bu konuda emniyetimiz ve jandarmamız gerekli kontrolleri yaptılar yine yapacaklar.

Konuyla ilgili İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür ve Şube Müdürümüz Sayın Oktay Kızılkaya da birer sunum yaptı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal GÜR, eğitime desteklerinden dolayı Sayın Valimiz İdris AKBIYIK'a şükranlarını sunarak şunları söyledi: "Geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımızın güvenli bir ortamda, her türlü terör, ihmal, istismar ve şiddetten uzak yetişmeleri en büyük görevimizdir. 20.000 öğrencinin taşınmasını yapan 1750 şoföre trafik, iletişim, ihmal ve istismar konulu seminerler verildi. Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimiz ve okullardaki servislerimiz; bağımlılık, ihmal, istismar, şiddet gibi konularda farklı etkinlikler yaparak toplam 80 bin öğrenci, öğretmen ve veliye ulaştı ve bu konularda ciddi farkındalık yarattı. "Sağlıklı Gelecek Sporla Gelecek" projesiyle 50.000 öğrenciyi 11 dalda sporla buluşturarak, öğrencilerimizi kötü ortam ve alışkanlıklardan koruduk. İş Sağlığı ve Güvenliği birimimiz bünyesindeki İlk Yardım Eğitim Merkezi'mizce, ilimizde şimdiye kadar çok sayıda öğrenci, öğretmen ve veliye ilk yardım eğitimi verildi. Böylelikle çocuklarımız, ilk yardım ile daha güvende, öğretmenlerimiz de ilk yardımla hayat kurtarmada çok önemli bir sorumluluk üstlendiler. Tüm pansiyonlarımız aylık olarak denetleniyor, denetimler sonucunda görülen eksiklikler  giderildi. Okullarımıza kameralar takılarak, okullarımızın dış aydınlatma sistemleri kuruldu. Okullarımızdaki devamsız öğrencilerin aile ziyaretleri yapılarak okullarımızdaki devamsız öğrenci oranı minimize edildi. Okul yönetimi ile sürekli iletişim halinde olacak "okul kolluk görevlisi" ve  "güvenli eğitim koordinasyon görevlisi" problemlerin çözümünde önemli rol oynamaya devam edecek. Okul kantinlerinde gerekli denetimler yapıldı.  "Okulum Temiz"  programı ile okullarımız, hijyen konusunda iyi bir noktaya geldi. Tabi bunda, İŞKUR Kurumumuzun, TYP çalışanlarını okullarımızda istihdam etmeleri de önemli bir rol oynuyor. Güvenli Okul Projesi kapsamında yaptığımız çalışmalarla, öğrenci ve öğretmenlerin evden başlayarak; okula geldikleri yol ve araçlarda, okul giriş ve çıkışlarında, okul içerisinde ve eve dönüşlerine kadar olan bütün aşamalarda sağlığının, malının ve canının korunmasını amaçlamaktayız, dedi.

İlimizdeki eğitimin kalitesinin yükseltilmesi, okullarda ve çevresinde alınacak güvenlik tedbirleri ile her türlü terör ve uyuşturucuyla mücadele konuları ele alınarak, karşılıklı görüş ve önerilerle toplantı sona erdi.

(İL MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

17-09-202217-09-202217-09-202217-09-202217-09-2022

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.