HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hakkari'de, 24 Kasım Öğretmenler Günü, Coşkuyla Kutlandı

Hakkari'de, 24 Kasım Öğretmenler Günü, Coşkuyla Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Millet Mektepleri Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gün olan "24 Kasım Öğretmenler Günü" ilimizde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Hafta içerisinde yapılan etkinliklerde; ilk olarak öğretmenlik mesleğinin önemi ile ilgili öğrenciler arası şiir, resim ve kompozisyon yarışmaları düzenlendi. İl Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz ve şube müdürlerimiz tarafından, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında, vefat etmiş öğretmenlerimizden; Emin Özatak ve Osman Korkmaz'ın mezarlarına ziyaret gerçekleştirilerek Kur'an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Ardından, öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte, 100. Yıl Eğitim Hatıra Ormanı'na fidanlar dikildi. Akabinde, Valimiz Sayın Ali Çelik'in teşrifleriyle Hakkari Öğretmenevi'nde, merkez ve ilçelerden gelen eğitim yöneticileri ve öğretmenlerimize, İl Müdürlüğümüz tarafından, öğretmenler günü kutlama yemeği organize edildi. Gençlik Merkezi Spor Salonu'nda, öğretmenler günü münasebetiyle düzenlenen konser ile ilk günkü etkinlikler tamamlandı.

Etkinliklere, 24 Kasım Cuma günü devam edilerek sabah saatlerinde, Müdürlüğümüz kurum binası önünde, İl Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz liderliğinde, kurum yöneticilerimiz ve bir grup öğretmenimizce kortej oluşturuldu. Kortej, ellerinde Atatürk Posteri, Türk Bayrağı ve "Başöğretmen Atatürk ve Yurdum Seni Yüceltmeye Andlar Olsun" pankartları ile çelenk töreninin yapılacağı Valilik Binası önüne kadar yürüdüler. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz tarafından, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından, Sayın İl Müdürümüz ve öğretmenlerimiz, Valilik Makamını ziyaret ettiler. Valimiz Sayın Ali Çelik, makamında, öğretmenlerimizle bir süre sohbet ettikten sonra onlara, çeşitli hediyeler takdim ettiler. Ziyaretin ardından, il programının yapılacağı Halk Eğitim Merkezi'ne geçildi.

İl Müdürlüğümüz koordinesinde ve T.T. Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa; Vali Vekilimiz Sayın Buğra Karadağ, İl Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz, il protokol üyeleri, kurum müdürleri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, daha sonra Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin tarafından gönderilen kutlama mesajı okundu. Hemen ardından, evlatlarımızın ülkemize faydalı bir nesil olarak yetişmesinde sarf ettikleri emek ve maarif davamıza ruh katan vakur duruşları için öğretmenlerimize hitaben bir minnettarlık göstergesi olarak Bakanlığımızca hazırlanan video izlettirildi.

Ardından, İl Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Konuşmasında:

 "Yeni eğitim- öğretim yılının başlangıcında, Valimiz Sayın Ali Çelik'in öğretmenlerimize hitaben büyük bir nezaketle kaleme aldıkları mektuplarının bir cümlesinde: "Hayatta en büyük mucize, küçükken iyi bir öğretmene rastlamış olmaktır," diyordu. Çok kıymetli olduğunu düşündüğüm bu cümlenin altını şu şekilde doldurmak istiyorum. Hiçbir başarı öyküsü yoktur ki, öğretmenlerin eli değmemiş olsun. Hiçbir zafer hikâyesi yoktur ki, öğretmenlerimizin katkısı olmamış olsun. Değerli öğretmenlerimiz, başarılarınıza ve emeğinize yaslanan Hakkari'deki binlerce çocuğumuzun diliyle öğretmenler gününüz kutlu; öğretme aşkınız, sevdanız ve fedakârlık duygunuz daim olsun.

Hakkâri Eğitim Ailesi olarak Valimiz Sayın Ali Çelik'in riyasetindeki eğitim yolculuğumuzda, tüm paydaşlarımızla birlikte, karanlığı aydınlığa çevirmek için şehit düşen Ayşenur, Aybüke ve Necmettinlerin miraslarına sahip çıkmaya ve yeni Eren Bülbülleri, Sabrileri ve Ömer Halisdemirleri yetiştirmeye devam edeceğiz," dedi.

Ardından, mesleğe yeni başlamış öğretmenlerin yemin töreni yapıldı. "Yorum Senin Öğretmenim" adlı şiir okunduktan sonra

 "Atatürk ve Çocuk" adlı gölge oyunu ile "Şehit Öğretmenlerimiz" adlı başarılı çalışmalar, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Oratoryo gösterisinden sonra, Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri, müzik resitali sundu.

 

Akabinde öğretmenlerimiz tarafından oluşturulan koro, öğretmen temalı şarkılar seslendirdiler. Emekli öğretmenlere, Hizmet Şeref Belgesi'nin verilmesinin ardından, Öğretmenler Günü münasebetiyle yapılan yarışmalarda, dereceye giren öğrencilere, il protokolü tarafından ödüller takdim edildi. Vali Vekilimiz Sayın Buğra Karadağ, İl Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz ve il protokolü, programda emeği geçenlere teşekkür etmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

(İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

24-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-2023

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.