HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hakkâri’de 2017-2018 eğitim öğretim yılı öncesi "Okul Güvenliği İşbirliği Toplantısı" gerçekleştirildi.

         Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK başkanlığında Valilik Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM, Vali Yardımcısı Bekir ABACI, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Yavuz ÖZTÜRK, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel DURGUN, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, okul aile birliği başkanları ile köy ve mahalle muhtarları katıldı.
Hakkâri’de 2017-2018 eğitim öğretim yılı öncesi "Okul Güvenliği İşbirliği Toplantısı" gerçekleştirildi.

          Toplantıda bir konuşa yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, öğrencilerin güvenli bir ortam içerisinde eğitim öğretimlerine devam edebilmeleri içerden ve dışardan gelebilecek her türlü zarar ve etkilerden korunmaları, okullardaki güvenlik kameralarının tamamlanması, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Entegrasyonu konularında çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Valimiz Sayın TOPRAK, "İçerden ve dışardan tehlike dediğim uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele, çocuklarımızın güvenli bir şekilde servislere taşınması. Bu da onların esenliğini, güvenliğini, huzurunu, velilerin rahatlamasını sağlayacak faktörler. Bunları görüşmek, kararlar almak ve burada alığımız kararları da ilgili birimlere, kurumlara, muhtarlarımıza, okul aile birliklerimize, belediyemize, hangi kuruma görev düşüyorsa burada almış olduğumuz kararları talimat olarak bu birimlere göndereceğiz. Burada karar altına alınan konuların ve görevlerin layıkıyla yapılarak amacımıza ulaşıp ulaşmadığımızı da denetleme görevini de Valilik olarak biz yapacağız" şeklinde konuştu.

 

          Daha sonra geçilen toplantıda okullarda alınacak güvenlik tedbirleri ve uyuşturucuyla mücadele konusu ele alınarak değerlendirildi.

 

         Ardından İçişleri Bakanlığı’nın "2017-2018 Eğitim-Öğretim Döneminde Okulların Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri" ile ilgili genelgesi okunarak katılımcılara bilgi verildi.

 

         Toplantı sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, "Önümüzdeki hafta başından itibaren 2017-2018 eğitim öğretim yılı bütün Türkiye’de olduğu gibi Hakkâri İlimizde de başlayacak. Sayın İçişleri Bakanımızla dün yapmış olduğumuz toplantı neticesinde bugün 81 ilde ve Türkiye çapındaki bütün ilçelerimizde okulda güvenli eğitim, çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan korunması, servislerinin düzenli ve güvenlik bir şekilde hizmetlerini yerine getirmesi amacıyla bizde Hakkâri’de ilgili kurum müdürlerimiz, belediye başkanımız, okul aile birliklerimiz, muhtarlarımızla beraber bir toplantı gerçekleştirdik. Çok da verimli oldu toplantı. Bu sene okullarda uygulamaya girecek olan Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisinde tutunda kamera sistemlerine kadar, servis güvenliğine kadar birçok konu ele alındı ve değerlendirildi. Uygulamadaki eksiklikler, yeni uygulamaya koyacağımız tedbirler toplu olarak değerlendirildi, uygulanabilir bir hale getirildi ve karar altına alındı. Almış olduğumuz bu kararları ilgili kurumlara talimat olarak vereceğiz ve takibini de bizzat Valilik Makamı olarak yapacağız.

 

         Bunlardan önemli olan bazı tedbirlerden kısaca bahsetmek istersek öncelikle çocuklarımızın güvenliğini birinci derecede ilgilendiren servislerin çok sıkı bir denetim altına alınması, şoförlerin, araçların tam olarak gerekli olan şartları taşımasının kontrol edilmesi, kamera sistemleri ile gözlenmesi, okul etrafında okul ile ilgisi olmayan yabancı şahısların oralarda bulundurulmaması, emniyet birimlerimiz ve okul yönetimimiz tarafından bu tip kişiler tespit edildiğinde oralarda uzaklaştırılması. Velilerimizin, öğretmenlerimizin ve okul aile birliği başkanları başta olmak üzere uyuşturucu ve zararlı maddelerin uygun bir şekilde eğitiminin yapılarak çocuklarımızda da bir merak uyandırmayacak şekilde eğitimlerini verip çocuklarımızı bu alışkanlıklardan kurtarmak, rehber öğretmenlerimizin bilhassa iyi bir şekilde motive edilerek eğitilerek ve yerine göre gerekirse denetlenerek köyden gelecek çocuklarımızın sosyal ortama uyumları, yabancılaşmamaları, özel sorunlarını yakından takip konusunda, onların eğitimi ve denetimi gibi birçok konu ele alındı. Burada birçok kurama görev düşüyor. Okul çıkışlarında araçların sürat yapmaması için bazı engeller konması gibi. Okul bahçelerinden akarsulara açılan kapılarımız var bildiğiniz gibi. Zap bölgesinde bilhassa. Bunların bahçe güvenliğinden tutunda aklınıza gelebilecek bütün konular masaya yatırıldı.

 

         Buradaki amacımız çocuklarımızın tamamen eğitim ve öğretime konsantre olarak zararlı etkilere kapalı bir şekilde hem kendilerini geliştirip topluma faydalı birey haline gelebilmeleri ve güvenli, huzurlu bir ortam içerisinde faydalı yararlı eğitim öğretimin tam olarak amacına uygun şekilde bir sezon geçirmek. Bu amaçla bu toplantımızı geniş katılımlı olarak bugün gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

08-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-2017

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.