HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür'ün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Eğitim ve öğretim, çağın gereklerine uygun olarak sürekli gelişen, birikim ve tecrübeler ışığında yenilenen, insanı değerli kılan, toplumu yücelten ve insanlığa yön veren önemli bir süreçtir. Eğitim sürecinde, dünyanın her yerinde öğrenme ve öğretme ihtiyacının karşılanmasında, en temel unsur öğretmenlerdir.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür'ün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Bugün, gençlerimizi doğruya, hakikate, bilgi pınarlarına yönlendiren, öğretmenlerin günü. Bugün, aşkı ve şevki ile sesi ve soluğuyla, kışı ve baharıyla, çorak arazilerde bile fidan büyütenlerin günü. Öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapıdır. Şairlerin gönlündeki sevdalı şiir, rüzgârın önündeki türkü, bebeklerin kulağındaki ninni, bayraktaki ayyıldız, üstümüze doğan güneş, karanlıkta parlayan yıldızdır öğretmen. Bizler, hep toplumun önünde giden bir gönül eri olduk. Hayatımız boyunca, yüreğimizin ve beynimizin renkleri ile hayatı boyadık. Çocukların sesleriyle türküler besteledik. Onların sevinçleri sevincimiz, acıları acımız, umutları umutlarımız oldu. Hammaddesi insan olan, şekil verilen eserin insan hayatı olduğu, dünyanın en hassas ve en muhteşem sanatını icra etmektesiniz. Ancak, diğer sanatkarlardan farklı olarak, sizlerin ortaya çıkaracağı eserler, topluma estetik bir katkı değil, yaşamsal bir anlam katmaktadır.

Tarihin bütün dönemlerinde, öğretmenler bir mum misali kendilerinden ödün vererek, başka hiçbir mesleğin gösteremeyeceği fedakârlık örnekleri sergilemiş ve çağlar boyunca karanlığı yırtıp, ilim ışığıyla ufukları aydınlatmıştır. Öğretmenlerimiz özellikle Pandemi döneminde çok büyük fedakarlıklar göstermiş, sorumluluk almış, ülkesine ve çocuklarına karşı duydukları vicdani sorumluluktan kaynaklı, gönüllülük esasıyla, meslek liselerinde, halk eğitim merkezlerinde, milyonlarca maske ve siperliği, tonlarca dezenfektanı, tıbbi tekstil ürünlerini de kısa sürede üretmiş, öğrencilerinin öğrenme motivasyonlarını canlı tutmak için,  uzaktan eğitim yapmaya başlamış, yüz binlerce ders ve etkinlik içeriği ve çalışma kitaplarını hazırlayarak, ülkesinin ve çocuklarının hizmetine sunmuş ve bu dönemin en önemli aktörleri olmuşlardır. Sınırları okul duvarlarına çizilemeyen, çok anlamlı bir görev olan öğretmenlik, sadece ders saatlerinde üstlenilip, sonra bir kenara bırakılamayacak kadar ağır bir sorumluluğun, öğretim programlarının şekillendiremeyeceği ölçüde geniş bir iş alanının, öğrencilerinin yanı sıra toplumun tüm bireylerinden oluşan, oldukça kalabalık bir kitleye hizmet edebilecek çapta bir fedakarlığın adıdır. İnsanlığın doğruları bulmasına, eğitimine, mutluluğuna adanmış bir ömrü, çoğu kez kendisini de ihmal ederek, harcayan bir tutku insanıdır. 

Öğretmen ders ve davranışlarıyla, öğrencilerin zihninde silinmez renkli çizgiler bırakan, yeri doldurulamaz bir öğreticidir. Öğretmen, doğruyu öğreten, doğru düşündüren, öğrencisinin gönlünü coşturup ruhunu kanatlandıran, yolunu kesen bütün engelleri bertaraf edip onu aydınlık yarınlara ulaştıran, talihli insandır. "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir" diyerek bizlere bu vatanı emanet eden büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, bizlere büyük bir sorumluluk vermiştir. Aziz milletimizin evlatlarına, vatan, millet, bayrak ve devlet aşkını aşılayan, bin yıllık kadim bir medeniyetin mirasçısı olduğumuzu öğreten, çağların ötesini öngören, devrin ruhuyla yoğrulmuş dimağları eğiten, siz değerli eğitimcilerin varlığı bizleri aydınlık yarınlara taşıyacaktır. Her türlü kötülükten müstesna, çocuklarımızın geleceği, sizin insaflı, vefalı ve hünerli gayretlerinizle şekillenecektir. Geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı, üreten, paylaşan, fikirlerini hoşgörü ortamında tartışabilen, en önemlisi de bilim ve teknolojide geleceğe yön veren ve değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyor, hedefimize de ancak ve ancak eğitim anlayışımızın en önemli unsuru olarak gördüğümüz öğretmenlerimizle ulaşabileceğimize inanıyoruz. Güçlü bir motivasyon, kalıcı hedeflerimiz ve emin adımlarımızla, köklü tarihimizden aldığımız, yüce değerlerimiz ve ilkelerimiz doğrultusunda yürüttüğümüz çalışmalarımızda en büyük başarı ve takdir şüphesiz öğretmenlerimizindir.  Bu itibarla, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, görev uğruna şehit olmuş ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi, rahmetle anarken, geçmişin öğreticisi, istikbalimizin mimarı ve insanlık âleminin kandilleri, siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü, en içten dileklerimle kutlarım.

Bilal GÜR          

İl Milli Eğitim Müdürü

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.