HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal GÜR'ün Karne Mesajı

Bugün, ilimiz genelinde, okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde, 73.224 öğrencimiz eğitim- öğretim yılı birinci dönemini tamamlayarak dijital karnelerini almış olacaklardır.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal GÜR'ün Karne Mesajı

Bu salgın ortamında değerli öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz ve eğitimin tüm paydaşlarının salgından etkilenmelerini önlemek ve öncelikle sağlıklı kalmalarını sağlamak amacıyla Ülkemiz ve İlimiz genelinde çok yönlü tedbirler alınarak EBA TV, Ulusal TV kanalları, uzaktan eğitim platformları aracılığıyla sevgili öğrencilerimize ulaşılmış, yönetici ve öğretmenlerimizin de fedakarlıklarıyla derslerin kesintiye uğramadan uzaktan devam etmesi sağlanmıştır.

Sevgili Gençler, ne yazık ki bu sene karne heyecanını sanal olarak yaşayacağız. Sizlere sarılamama, hele o yüzünüzdeki gülümsemeleri görememek büyük bir kayıp. İnşallah doyasıya sarılacağımız günler de gelecektir. Tatil; psikolojik ve fizyolojik olarak dinlenmeye, rahatlamaya, eksiklerimizi gözden geçirip tamamlamaya fırsat bulacağımız zaman aralığıdır. Yarıyıl tatili de eğitim-öğretim sürecinde yaptığımız yolculuğun mola durağı gibidir. Yenilenmek ve motivasyon için önemli bir fırsattır.

 Salgın süresince sağlığınızı korumak için evlerinizde kaldınız. Tatilde de tedbiri elden bırakmadan bu dinlenme dönemini en iyi şekilde değerlendirip, okullarımıza kendimizi hazır hale getirmeliyiz. Kitaplar bizim en iyi arkadaşlarımızdır. Bu dönemi çok iyi değerlendirip ailenizle birlikte bol bol kitap okumalısınız. Ailece sağlıklı kalmak için spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Satranç oynayabilir, büyüklerinizle birlikte seçtiğiniz bir filmi evde ailece izleyebilir, film üzerine tartışmalar yapabilirsiniz. Eksik olan ders konularını tekrar ederek eksiklerinizi giderebilirsiniz. Resim yaparak duygu ve düşüncelerinizi ifade edebilir, online ortamda sanal müze gezileri yaparak zamanınızı etkili ve aktif olarak değerlendirmiş olacaksınız.

Saygıdeğer Veliler; uzaktan eğitim döneminde tüm imkânlarınızı zorlayarak onlara hep destek çıktınız. "Her Ev Bir Okul" projemize destek olarak evlerinizi bir okul yaptınız. Bize her konuda destek çıktınız, sizlere şükranlarımı sunuyorum. Yarıyıl tatili sürecinde çocuklarınızın olumlu gördüğünüz yanlarını desteklemeyi ihmal etmeyiniz. Sorunlarla başa çıkmalarına yardımcı olunuz. Yaşanan olaylara olumlu bakmalarını, iyimser olmalarını bir rol model olarak destekleyiniz. Uzun zamandır evlerde olan çocuklarımız, salgın sürecinden kaynaklı stres, kaygı, uyku bozukluğu vb. görülebilir. Bu tepkilerin çocuklarımızda görülebileceği gerçeğinden hareketle, onlara salgın süreciyle ilgili duygularını ifade etmeleri noktasında onları dinleyiniz. Mizahın sorunlarla başa çıkmadaki rolünü unutmayınız. Birlikte iş yapma alışkanlığı kazandırmak adına bazı aktivelerde sizin de bulunmanız önemlidir. Böylelikle hem rol model sürecini de pekiştirmiş olacak, hem de onların psikolojik sağlamlıklarına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Değerli Meslektaşlarım; yaklaşık bir yıldır Dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinin olumsuz etkilerine rağmen eğitim camiası olarak, fiziken uzak olduğumuz öğrencilerimizle her zaman olduğu gibi zihin ve gönül bağını devam ettirerek onların evlerine misafir oldunuz. Bu süreçte değişen şartlara  uyum sağlama ve  normal çalışma usulleri dışındaki çalışma sistemine uygun şekilde büyük fedakarlıklar göstererek her öğrencimize ulaşıp her türlü desteği sağlamaya çalıştınız.

Vefa gruplarında görev alarak okulun dört duvardan ibaret olmadığını, öğretmenin toplumdaki vazgeçilmez değerini bir kez daha göstermiş oldunuz. Salgın sürecinde sağlık çalışanlarımız ve ilgili kurumlarımız için cerrahi maske, koruyucu siper maske ve daha birçok malzeme ürettiniz, Bilsem, Halk Eğitim Merkezlerimiz ve Meslek Liselerimiz iyi ki varsınız. Sizinle gururlandık, sizinle geleceğe daha aydınlık bakar olduk. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte hastalığa yakalananlarımız oldu; ama bizlerin azmi ve gayreti ivmeli bir şekilde devam ederek en ücra köydeki öğrencimizle hemhal olmak için ziyaretler de bulunduk. Çünkü bizler, sevginin kaynağı, fedakarlığın sembolü olan bir mesleği icra ediyoruz ve çünkü biz öğretmenleriz.

Gayretiniz, azminiz, fedakarlığınız ve çalışmalarınız için çok teşekkür eder, sizlere ve öğrencilerimize sağlık ve esenlik dileğiyle iyi tatiller dilerim.

Bilal GÜR İl Milli Eğitim Müdürü

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.