HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Sn. Nurettin Yılmaz'ın, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

İl Müdürümüz Sn. Nurettin Yılmaz'ın, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

İstiklal Marşı'mızın, 12 Mart 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 103. yıldönümünü anıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair M. Akif Ersoy' un yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı'mız olarak kabul edilmiştir.

İstiklâl Marşı'mızın büyük şairi Mehmet Akif, İstiklâl Savaşında, milletimizin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde, çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle İstiklâl Marşı'mız tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan, edebiyatımızın seçkin bir örneği olarak kabul edilmektedir. İstiklal Marşı, bu tarihi şahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtıdır.

İçinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bilen büyük üstad, İstiklal Marşı'yla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur. Mehmet Akif Ersoy, halkımızın gönül ve ruh dünyasını, öylesine çarpıcı, öylesine güzel ifade etmiştir ki İstiklal Marşı, onun kaleminden çıkıp milletimize mal olmuştur. O güç dönemlerde, toplumun bir ferdi olarak sıkıntıları derinden yaşayan Milli Şairimiz Mehmet Akif, inancını hiçbir zaman kaybetmemiş, Anadolu'yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış ve milli mücadele kahramanlarıyla birlikte bağımsızlığımıza çok değerli katkılarda bulunmuşlardır. Onlar, istiklâl mücadelesiyle aslında aziz milletimizin istikbalini de inşa ettiler ve bugün yaşadığımız hayat, sahip olduğumuz her değer, onların mücadelesinden izler taşıyor. Bize ve genç nesillerimize düşen en temel vazife de bu mücadeleyi, daima diri tutmak, milli birlik ve beraberlik ruhunun sadece bugün değil, yarın da yaşaması için mücadele etmektir.

Bu vesileyle başta Gazi M. Kemal Atatürk ve Milli Şairimiz M. Akif Ersoy olmak üzere bu mücadeleyi veren herkesi, rahmet ve minnetle bir kez daha yeniden yad ediyor, bayrak ve vatan uğruna şehit ve gazi olan kahramanlarımızı, şükran ve minnetle anıyorum.

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.