HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Programı Düzenlendi

Hakkâri'de 12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve vatan şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.
İlimizde İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Programı Düzenlendi

Okulumuz Şehit Selahattin İlk/Ortaokulu öğretmenlerince Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen programa, Valimiz/Belediye Başkan V. Sayın İdris Akbıyık, Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili Albay Hamdi Ünal Akmeşe, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Aldulkadir Ungan, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Vali Yardımcısı Mustafa Duruk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Gür, kurum müdürleri, STK Temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Şehit Selahattin İlk/Ortaokulu Müdürü Şükrü Ecer, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Daha sonra öğretmenler tarafından İstiklâl Marşı'nın yazarı Mehmet Âkif Ersoy'un hayatının anlatıldığı tiyatro gösterisi sergilendi.

Ardından İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü etkinlikleri kapsamında hazırlanan ve Valimiz/Belediye Başkan V. Sayın İdris Akbıyık başta olmak üzere aralarında bulunan öğrenci, öğretmen, polis, asker, esnaf, hâkim, savcı, doktor, hemşire, sporcu ve vatandaşlar tarafından 10 kıtası okunan "Hakkâri İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını seslendirdi" video gösterimi izlendi.

İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle öğrenciler arasında düzenlenen İstiklal Marşı'nı en güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Valimiz Sayın İdris Akbıyık tarafından verildi.

Yarışmada dereceye giren öğrencilerin sırasıyla İstiklal Marşımızı okumasının ardından programda bir konuşma yapan Valimiz Sayın İdris Akbıyık, şunları kaydetti:

"İstiklal Marşı'nın Kabulü 'nün 99. Yıldönümü ve İstiklal şairimiz, vatan şairimiz, Mehmet Akif Ersoy'u Anma programının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hakikaten çok güzel bir program oldu. İstiklal Marşı'nın nasıl yazıldığını bu duyguyu, düşünceyi arkadaşlarımız sergiledikleri tiyatro oyunu ile çok güzel canlandırdılar. Hepsini tebrik ediyorum. Hakikaten İstiklal Marşı Sayın Cumhurbaşkanımızın deyimi ile son 200 yıldır vermiş olduğumuz destansı mücadelenin mısralara, kıtalara, şiire dökülmüş halidir. 4 milyon metre karelik topraklarda hükmeden at koşturan atalarımızın, milletimizin son vatanı, son yurdu Anadolu'dan da atılmak istenmesi üzerine Büyük Önder Atatürk liderliğinde Kurtuluş Savaşı milletimizin varıyla, yoğuyla, kadınıyla, erkeğiyle, Edirne'den Hakkâri'ye tüm milletin yedi düvele karşı vermiş olduğu mücadelenin anlatıldığı bir şiir. Ben İstiklal Marşımızın kabulünün 99. Yıl dönümünün hayırlı olmasını diliyorum. Mehmet Akif Ersoy'u anıyoruz. Mehmet Akif Ersoy iyi bir Müslüman, iyi bir arkadaş, iyi bir insan, iyi bir vatansever ruhu şad olsun. "

Programda, Şehit Selahattin İlk/Ortaokulu Teknoloji Tasarım Öğretmeni Erkan Kaçar tarafından yapılan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un portresi İl Milli Eğitim Müdürümüz Bilal Gür tarafından Valimiz Sayın İdris Akbıyık'a takdim edildi.

17-03-202017-03-202017-03-202017-03-202017-03-202017-03-202017-03-202017-03-202017-03-202017-03-202017-03-2020

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.