HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde TÜBİTAK Projeleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

İlimizde 03 Aralık 2014 Çarşamba günü TÜBİTAK Ortaöğretim projeleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. 
İlimizde TÜBİTAK Projeleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Kurtaran ve TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, İlçe Müdürlerimiz ve İlimiz okullarından eğitimciler katıldı.        

Milli Eğitim Müdürümüzün açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Cemil Tunç, konu ile ilgili sunumunu yaptı.

TUNÇ konuşmasında; “Gençlerimize imkânlar sunulduğu takdirde onların daha büyük işler başarabilecekleri, bu tür yarışmalar sayesinde toplum önünde konuşma, kendi fikirlerini başkasına aktarma, gözlem yapma, araştırma ruhu kazanma olduğunu belirtti. Günümüzde twittter, facebook, google gibi sitelerin de genç beyinler tarafından kurulduğunu, ülkemizde hatta ilimizde gençlerimizin de araştırmaya teşvik edilmeleriyle bu tür başarılara imza atılabileceği söyledi. Bu tür yarışmalara son zamanlarda kız öğrencilerin daha fazla ilgi gösterdiğine de dikkat çekti. Geleceğin bilim insanlarını yetiştirmenin var olan yetenekleri erken yaşta keşfetmekle olabileceğinin altını çizdi. Projelerin değerlendirilmesinde; özgünlük, yaratıcılık, uygulanabilirlik, kullanışlılık ve açıklık gibi ölçütlerin arandığını vurgularken, yarışmalarda isimlerin, okulların hatta illerin jürilere bildirilmediği, gayet tarafsız davranıldığı belirtti.

2014 yılı TÜBİTAK proje yarışmasında, Yüksekova Şemsettin Onay Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan, “Doğam İçin RES (DİRES)” isimli proje ile bölgemize ve ilimize Türkiye ikinciliğini kazandıran, böylesine üstün bir başarıya imza atan Hakkâri’yi kutlayan TUNÇ, İllimizden projelere katılım noktasında bu yıl daha fazla ilgi beklediği belirtti.

 

Program, eğitimcilere ‘TÜBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması’ konusunda bilgilendirici broşürlerin verilmesiyle sona erdi.

TubitakTubitakTubitakTubitak

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.