HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Mahmut KURTARAN´ın TEOG ve YGS/LYS Tercih Sürecine İlişkin Açıklamaları

   
Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Mahmut KURTARAN´ın TEOG ve YGS/LYS  Tercih Sürecine İlişkin Açıklamaları

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yerleştirme esas puanları (YEP) 29.06.2015 tarihinde açıklandı. Puanların açıklanmasının ardından, 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında öğrencilere ve velilere tercih danışmanlığı hizmeti verilecek. 

 

Milli Eğitim Müdürü Mahmut KURTARAN konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizi TEOG sınavına en iyi şekilde hazırlamak için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Öğrencilerimizin sınava en iyi şekilde hazırlanmaları için takviye kurslarda öğretmenlerimiz büyük bir emek verdi. Sınava hazırlık sürecinde tüm okullarda ortak deneme sınavlarıyla öğrencilerimizin durumunu değerlendirdik ve alınması gereken tedbirleri imkânlarımız ölçüsünde aldık. Okul idarecilerimizle sınav öncesi ve sınav sonrası yapılacak çalışmaları dönem boyunca değerlendirdik. Rehberlik öğretmenlerimiz tarafından öğrenci ve velilere yönelik TEOG sistemi ile ilgili eğitimler düzenlendi. Başta öğrencilerimiz olmak üzere bu süreçte emeği geçen öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin, velilerimizin ve müdürlüğümüzün çabalarının karşılığını bulması doğru tercih yapılmasına bağlıdır. Tercih danışmanlığı süreci, mesleki rehberlik hizmetleri kapsamında yürütülen çalışmaların sonuçlarının aktarılacağı önemli bir zaman dilimidir. Özellikle ortaöğretime geçecek olan öğrencilerimizin kendi ilgi, yetenek ve kabiliyetlerine göre doğru tercih yapması üniversite hayatı öncesi büyük bir önem arz etmektedir. Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de TEOG tercih danışmanlığı komisyonları oluşturulmuştur. Komisyonlarımız mesai saatlerinde öğrenci ve velilerimize tercih danışmanlığı hizmeti verecektir. Öğrencilerimiz yerleştirme ve tercih işlemleri ile ilgili olarak ilimizde oluşturulan tercih ve yerleştirme rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabileceklerdir. Öğrencilerimiz 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında 25 okul tercih yapabilecek ve tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerine onaylatacaklardır. Tercih işlemi okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacağından; öğrencilerimizin, tercihlerinde yapmayı düşündükleri değişiklikleri onaylama işleminden önce yapmaları gerekmektedir.” dedi.

 

 YGS-LYS tercihi yapacak öğrencilerimize yönelik de her yıl olduğu gibi bu yıl da müdürlüğümüze bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezinde tercih danışmanlığı hizmeti vereceklerini ifade eden Milli Eğitim Müdürü “Bu öğrencilerimize yönelik oluşturulan komisyonumuz da mesai saatlerinde hizmet verecektir. Son olarak ifade etmek isterim ki, öğrencilerimiz geleceklerini tercih edecekler, doğru tercih mutlu ve başarılı bir gelecektir. Tüm öğrenci ve velilerimizi doğru tercih için tercih danışmanlığı hizmetinden yararlanmaya davet ediyorum.”

 

         TEOG Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos´ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak.

 

            YGS-LYS Yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde açıklanacak.

 

 

TEOG TERCİH DANIŞMANLIĞI KOMİSYONLARI

 

KOMİSYON

KOMİSYON ÇALIŞMASININ YAPILACAĞI OKUL

HİZMET VERECEĞİ OKULLAR

1.      Komisyon

Seyyit Taha İmam Hatip Ortaokulu

Cengiz Topel Ortaokulu - Kazım Karabekir Ortaokulu – Vali Orhan Işın Ortaokulu – Hacı Salih Şen Ortaokulu- Vali M.Lütfullah Bilgin Ortaokulu- Şehit Selahattin Ortaokulu- Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu –23 Nisan Ortaokulu

2.      Komisyon

Cumhuriyet Ortaokulu

Cumhuriyet Ortaokulu – Atatürk Ortaokulu- Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu – Sermaye Piyasası Ortaokulu – Şehit Çetin Deniz Ortaokulu – Çağdaş Yaşam Kız Yatılı Bölge Ortaokulu- Özel Hatice Avcı Ortaokulu

3.      Komisyon

Yunus Emre Ortaokulu

Yunus Emre Ortaokulu, Selahattin Eyyubi Ortaokulu, Gazi Ortaokulu, TOBB Ortaokulu, Şehit Vali Derviş Yalım Ortaokulu

 


YGS-LYS TERCİH DANIŞMANLIĞI KOMİSYONU

 

KOMİSYON

KOMİSYON ÇALIŞMASININ YAPILACAĞI YER

HİZMET VERECEĞİ KİŞİLER

YGS-LYS Komisyonu

Hakkâri Rehberlik ve Araştırma Merkezi

YGS-LYS Tercihi yapacak bireyler

 

 

 

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.