HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, İlimizi Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Hakkâri’yi ziyaret etti.
Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, İlimizi Ziyaret Etti

        Van’dan helikopter ile Fatih Kışlası’na gelen Bakanımız Sayın YILMAZ, Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mehmet GÖKGÖZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Veysel DURGUN ile Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı yönetimi tarafından karşılandı.

İlk olarak Hakkâri Valiliği’ni ziyaret eden Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, burada Vali Yardımcıları Bekir ABACI ve Mehmet Nurullah KARAMAN, kurum müdürleri ve öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı.

Valilik Şeref Defterini imzalayan Bakanımız Sayın YILMAZ, ardından makamına geçtiği Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK ile bir süre görüştü.

Valimiz Sayın TOPRAK, Hakkâri ziyareti anısına Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ´a plâket ile yöreye ait el dokuması kilim ve bal takdim etti.

Daha sonra Bakanımız Sayın YILMAZ, Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Buradaki toplantının ardından partisinin il başkanlığını ziyaret eden Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, Valimiz Sayın TOPRAK ve beraberindekiler ile birlikte Atatürk Kültür Merkezinde okul idarecileri ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Programın açılış konuşmasını yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, her alanda olduğu gibi eğitim öğretim alanında da Hakkâri’de ciddi yatırımların devam ettiğini söyledi.

Sadece fiziki olarak yapılan yatırımlar değil aynı zamanda eğitimin de esas amacı olan gençlerimize, öğrencilerimize, çocuklarımıza da büyük yatırımlar gerçekleştiriliyor diyen Valimiz Sayın TOPRAK, şunları kaydetti:

"Sağlıklı Bir Gelecek Gençlerle Gelecek projesi kapsamında bu sene 23.000 öğrencimize ulaşarak 11 dalda spor etkinlikleri içerisinde olmaları değerlendiriliyor. Aynı şekilde 13 tane kapalı halı sahayla da gençlerimize her türlü fiziksel ortamlar sağlanıyor.  Bunun yanında 2017 yılında değeri yaklaşık 40 milyon lira olan 11 tane projemiz hizmete sunuldu. Değeri 200 milyon lira olan 21 projemizde devam ediyor. 55 milyon liralık yatırımımızda gündemde. Ben Sayın Bakanımıza ve bürokratlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum."

Daha sonra burada konuşan Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, kaliteli eğitim almak için derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, ücretsiz ders kitaplarının verilmesi, ailelere destek sağlanması gibi birçok unsurun bulunduğunu söyledi.

Bakanımız Sayın YILMAZ, 5. Milli Eğitim Şurası´nda 1953´de okul öncesi eğitim yönetmeliğinin gözden geçirileceğinin söylenmesine rağmen, 2002´ye gelinceye kadar okul öncesi eğitime devam eden öğrenci oranının yüzde 10 olduğunu anımsatarak, sadece brüt okullaşma oranını 5 yaş için geçen yıl yüzde 74´e yükselttiklerini kaydetti.

Hakkâri’de okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde 80´in üzerinde olduğunu, bu başarının elde edilmesine destek veren herkese teşekkür eden Bakanımız Sayın YILMAZ, okul öncesi eğitimde Hakkâri’nin yakaladığı başarıyı Türkiye genelinde yakalayacaklarına inandığını vurguladı.

Bu yıl okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için 37 pilot il seçtiklerini ve bu illerdeki okul öncesi eğitime giden öğrencilerin kırtasiye giderlerini bakanlık olarak karşıladıklarını anımsatan Bakanımız Sayın YILMAZ, okul öncesi öğrencilerinin ailelere yük olmasını engellemek amacıyla böyle bir çalışmayı başlattıklarının altını çizdi.

 

- "Avrupa´da milli gelirden eğitime en fazla kaynak aktaran ülke Türkiye"

"Hakkâri’deki çocukla İstanbul´daki çocuk tıp fakültesine gidebiliyorsa eğitimde fırsat eşitliğinde bir adım atılmış demektir." diyen Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, şöyle devam etti:

"Bu yıl 120 milyarın üzerinde bütçemiz var. Gelecek yıl bütçemiz 134 milyarın üzerinde. Hükümet bütçemizin yüzde 18´den fazlasını eğitime ayırıyoruz. 2002´de bu miktar 10,5 milyarın altındaydı. Bütçeye oranı yüzde 10 civarındaydı. Milli gelire oranını söylersek 80´li yıllarda milli gelirden yüzde 1,2, 90´lı yıllarda milli gelirden yüzde 2,2, biz geldiğimizde 2,8´di. Şimdi milli eğitime ayrılan pay 5,8´den fazla. Avrupa´da milli gelirden eğitime en fazla kaynak aktaran ülke Türkiye´dir. Dün Avrupa´nın gerisinde eğitime kaynak ayırırken bu gün Avrupa ülkelerinden çok daha ileride ayırıyoruz. Eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal etmiş, eğitime önem verirseniz her şeye önem vermişsiniz demektir. Doğu ve güneydoğuda öğretmen doluluk oranı yüzde 90´a çıktı. En çok öğretmen ihtiyacımız İstanbul´da, Marmara Bölgesi´nde var. Marmara Bölgesi´nde öğretmen doluluk oranı yüzde 85, doğu ve güney doğuda yüzde 90´ın üzerinde. Hakkâri’de 3 bin 995 bilgisayarı okullarımıza gönderdik. 122 bilişim teknolojileri sınıfı açtık. Fatih Projesi kapsamında bir buçuk milyona yakın öğrenciye tablet bilgisayar dağıttık."

 

- "51 dersin programını güncelledik"

Bakanımız Sayın YILMAZ, Hakkâri’de 26 milyon 489 bin liranın üzerinde maliyetle 14 milyon 989 bin kitabı ücretsiz olarak öğrencilere dağıttıklarını anlattı.

Ak Parti dönemlerinde özel okullara devam eden öğrenci sayısının 200 binden bir milyon 200 bine yükseldiğini vurgulayan Bakanımız Sayın YILMAZ, şu ifadelerde bulundu;

"Türkiye´yi çağdaş uygarlık, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaralım istiyoruz. Bunu taşıyabilmenin yegâne yolu eğitimden geçiyor. Evlatlarımız aldıkları iyi eğitimle bunu sağlayacak. Bunun için müfredatı yeniledik, 51 dersin programını güncelledik. Daha çok bilime uygun, teknolojiyi içeren, demokratik katılımcılığı sağlayan bir güncelleme yaptık. Eğer Türkiye demokrasi çıtasını yükseltecekse eğitime ihtiyacı var. Kişilerin kendileri hakkında sağlıklı karar verebilmesi için mutlaka eğitime ihtiyacı var. Ekonomi sadece ekonomiyi düzeltmez aynı zamanda sosyal ve demokratik gelişmelerin önünü açar."

Bakanımız Sayın YILMAZ, daha önce bir milyon 650 bin olan üniversite öğrenci sayısını 7 milyonun üzerine çıkardıklarını, bu sayıyla Avrupa ikincisi olduklarını bildirdi.

Yükseköğretim okullaşma oranında kızların okullaşma oranının erkeklerden daha iyi olduğunu belirten Bakanımız Sayın YILMAZ, "Türkiye´nin geleceği çok daha aydınlıktır. Çünkü kadını eğitirseniz her şey değişir. Çünkü onlar evlatlarımızı yetiştirecek. Türkiye bu okullaşma oranıyla çok iyi yerde. Yükseköğretimdeki öğretim üyesi sayısı bakımından da kadınların sayısı Avrupa´da en ileri olan ülkelerden birisiyiz. Türkiye´nin bugünü dünden daha aydınlık, yarını da bugünden daha aydınlık yapacağız." dedi.

Türkiye´de derslik sayısının 732 bine yükseldiğini, 580 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini kaydeden Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını 28´den 17´ye düşürdüklerini, bu oranla Japonya´dan, Kore´den, İngiltere´den çok daha iyi durumda olduklarına dikkati çekti.

 

- "Bu ülkenin en büyük yatırımı beşeri sermayeye yapılan yatırımdır"

Kızların okullaşma oranlarının 4x4 reformuyla arttığını, okul öncesinde kızların okullaşma oranının yüzde 58´e, ortaokulda yüzde 95´e, liselerde 82´ye yükseldiğini aktaran Bakanımız Sayın YILMAZ, 2002´de 15 yaş üzeri okur-yazar oranının yüzde 85´ten 95´e yükseldiğini söyledi.

Bakanımız Sayın YILMAZ, okula devam eden öğrencilerin mutlaka yabancı dil bilmesi gerektiğini, bu amaçla Türkiye´nin her yerinden pilot okullar seçerek öğrencilere haftada 15 saate yakın İngilizce dersi verdiklerini anlattı.

Bu yıl ilk kez öğrencilerin sosyal aktivitelere katılımlarını da kayıt altına alarak bilimsel, akademik alanların yanında sanatsal, sportif ve proje yönlerinin de gelişmesini istediklerini ifade eden Bakanımız Sayın YILMAZ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hakkâri’nin Türkiye´nin önünde olduğu iki alan var. Biri okul öncesi eğitim, diğeri meslek eğitimi. Bu ülkenin en büyük yatırımı beşeri sermayeye yapılan yatırımdır. Eğer bu yatırımı iyi yaparsanız Türkiye´nin geleceği aydınlıktır. Türkiye´de eğitimde kalite konuşuluyorsa, bu, alt yapının büyük oranda tamamlanmasından kaynaklanıyor. Hastanesi olmayan yerde ortopedi, kadın doğum doktoruna ihtiyaç duyulduğunu duydunuz mu? 70 kişilik sınıfta, 40 dakikalık derste öğretmen sınıfa girdiğinde öğrencisine bir dakika bile ayıramazsa burada eğitimin kalitesinden söz edilebilir mi? Türkiye´de alt yapıyı büyük oranda çözdük ve birçok Avrupa ülkesinden çok daha iyi durumdayız."

 

Ülkelerin milli gelirleriyle ilgili bilgilerde veren Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ, şunları kaydetti:

 

"2002´de İsviçre´nin milli geliri 301 milyar dolardı. Şu anki milli geliri 660 milyar dolar. İsveç´in şimdi 511 milyar dolar. Hollanda´nın 467 milyar dolardı şimdi 761 milyar dolar. Türkiye ise 236 milyar dolardı. İsviçre´nin, İsveç´in, Hollanda´nın gerisinde. Şimdi 863 milyar dolarız. Hepsini geride bıraktık. Satın alma gücü paritesi bakımından ise Hollanda´nın iki katı, diğerlerinin 3 katı önündeyiz. 2002´de bu ülkelerin gerisinde olan ülkeyi bu ülkenin önüne geçiren nedir.  Altın, petrol, doğalgaz bulunmadı. Tek şey var beşeri sermayemiz. Beşeri sermayeyi nitelikli yapan eğitimdir. Beşeri sermayeyi nitelikli yapan eğitim olmazsa o nüfus size yük oluyor. Ama nitelikli hale gelirse ülkenin gücü oluyor. Biz bunu öğretmenlerimize borçluyuz. Bugün Türkiye ne başarı sağlamışsa bunu öğretmenlerine borçludur. Türkiye´de 2002´de 66 milyon nüfustan günlük harcaması 4,3 doların altında olanların oranı yüzde 30´du. Her üç kişiden biri yoksuldu. Şimdi günlük harcaması 4,3 doların altında olanların oranı yüzde 1,58. Yine yoksulumuz var bunu ortadan kaldırmamız lazım. Hep birlikte çalışırsak karşılığını alacağız."

Sözleşmeli öğretmenlik konusunda da değerlendirmelerde bulunan Bakanımız Sayın YILMAZ, Doğu ve Güneydoğuda öğretmen sirkülasyonunun fazla olduğu, bunun eğitimi olumsuz etkilediği yönünde eğitim komisyonlarının raporlarının bulunduğunu kaydetti.

Bölgede öğretmenlerin kalma süresinin ortalama bir buçuk yıl olduğunu anımsatan Bakanımız Sayın YILMAZ, "Bunun çözümü sözleşmeli öğretmenlikti. 4 artı 2 yıl. Yani bir öğretmen 6 yıl atandığı ilde çalışacak. Bu ideal bir şeydi. Sorumlu olduğumuz 18 milyon öğrencimiz var. Bu dönemde çok hizmet yapıldı ama halkın en çok memnun olduğu şey öğretmen sirkülasyonunun azaltılmasını sağlayacak sözleşmeli öğretmenlik oldu." dedi.

Konuşmasının ardından öğretmenlerin sorularını da yanıtlayan Bakanımız Sayın YILMAZ, daha sonra Cumhuriyet İlk ve Orta Okulu´nu ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti

01-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-201701-12-2017

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.