HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüzden Anlamlı Etkinlik

Müdürlüğümüzden Anlamlı Etkinlik


İ
limizde Sivil Savunma ve Deprem  Haftası dolayısıyla müdürlüğümüz tarafından 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri yapıldı.

Müdürlüğümüz Sivil Savunma Biriminin hazırladığı, Fatma Aliye Hanım Mesleki ve  Teknik  Anadolu Lisesi´nin sunduğu “Deprem Haftası” programı uygulamalı etkinliklerle kutlandı.
İlk kutlama programı, okulun gösteri salonunda gerçekleşti. Programı, Tuğba KORU ve Abturahman BEŞBAŞ sundu. Program, Saygı Duruşunun ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Müdürlüğümüz Sivil Savunma Uzmanı Oktay KIZILKAYA günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptı. Konuşmasında “Afetlere karşı zihnen (bilgi ve plan ile), manen( dua ile ) ve maddeten (tedbir ile) hazır olursak sıkıntıları kolay atlatabiliriz.” dedi. Konuşmanın ardından, “Tedbirini Al, Hayatta kal.” adlı kısa bir video izlendi. Okulun İngilizce öğretmeni Volkan BAKAR, Yılmaz Erdoğan’ın Erciş üzerine yazdığı şiiri seslendirdi. Öğrencilerden oluşan koro Ağıt adlı eseri okudular. Müzik öğretmeni Yasemin KOCA “Deprem Türküsü” adlı türküyü sundu. Van Depreminde şehit olan öğretmenler ile ilgili “Sizleri Unutmayacağız” adlı bir kısa film uyarlaması izlendi. Hakkâri Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Nuri BODUR bir söyleşi gerçekleştirdi.

Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Afetler ve Etkilerinden Korunma” konulu kompozisyon ve resim  yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri dağıtıldı. Liseler arası kompozisyon yarışmasında 1. Hakkâri Anadolu Lisesinden Behice PALA, 2. Hakkâri Anadolu Lisesinden Şilan DUMAN ve 3. Cumhuriyet Anadolu Lisesinden Ayşe BUZAN adlı öğrenciler oldu. Ortaokullar arası Resim Yarışmasında 1. Gazi Ortaokulundan Melisa Rana ERTUŞ, 2. 23 Nisan Ortaokulundan Diyar YILDIZ ve 3. de Sermaye Piyasası Kurulu Ortaokulundan Ferhat Subaşı Koç adlı öğrenciler oldu.

Programda ayrıca ortaokul öğrencileri tarafından resim yarışması için çizilen resimlerin sergilendiği  “Afet Resimleri Sergisi” katılımcılar tarafından gezildi.

İkinci Kutlama Programı; Acil durum karşısında okulu boşaltma, yaralı kurtarma, ilk yardım ve yangın söndürme tatbikatı ile gerçekleşti.

Yangın tüpü kullanma teknikleri  eğitimi alan personel ve öğrenciler ile yangına müdahale edildi. Kendilerine “Ateş Savaşçıları” adını veren okulun Sivil Savunma Kulübü öğrencileri programa damgalarını vurdu. 
Tatbikattaki paydaşlarımızın nefes kesen; İlkyardım ve Taşıma, Binadan İple Tahliye, Camdan Kurtarma gösterileri uzun uzun alkışlandı. Okul yönetimi tarafından hayrı tüm deprem şehitlerinin ruhlarına hediye edilmek üzere misafirlere ve senaryo gereği afetzedelere yemek verildi. Afet yemeği temsili sırasına İl Milli Eğitim Müdürümüz, dekan, kurum, şube ve okul müdürleri de girdi.
Programa katılan protokol üyeleri sunulan gösterileri ilgi ile izledi. 

09-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-201609-03-2016

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.