HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimizin Yarısı Ücretsiz Yemekten Faydalanıyor

Öğrencilerimizin Yarısı Ücretsiz Yemekten Faydalanıyor

Bakanlığı'mızın, öğrenciler için hizmete sunduğu ve çok sevilen ücretsiz yemek hizmeti, Hakkâri'de, Valiliğimizin de destekleriyle okullarda uygulanmaya devam ediliyor.

İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür ve kurum yöneticilerimiz, öğrencilere sağlanan hizmeti yerinde görmek amacıyla yemek firmalarını ziyaret ederek okullardaki öğrencilerin yemek dağıtım saatlerine misafir oldular.

 

Hakkâri'de, 37.306 Öğrenciye Ücretsiz Yemek Veriliyor

TRT Haber'e verdiği röportajda, Hakkâri genelinde, toplamda 37.306 öğrenciye ücretsiz yemek hizmeti verildiğini belirten Sayın İl Müdürümüz şunlara söyledi: "Millî Eğitim Bakanlığımız, öğrencilerin eğitime erişimini artırmak için sosyal politikalarla öğrencilerimizi desteklemeye devam ediyor. Bakanlığımızın bu kapsamda yaptığı çalışmalar sonucunda, ilimizde ücretsiz yemek yiyen öğrenci sayımızı Valiliğimizin de destekleriyle her yıl daha da artırmaktayız. İlimizde; taşımalı eğitim hizmeti veren okullarımızda, il geneli 15.238, SYDV tarafından ailesi sosyal yardım alan 11.462, pansiyonlarda 9.656 ve okul öncesinde ise 1.050 olmak üzere toplamda 37.306 öğrencimiz, ki bu neredeyse öğrenci nüfusumuzun yarısına tekabül ediyor, Bakanlığımızın ücretsiz yemek hizmetinden faydalanmakta ve beslenme uzmanlarınca hazırlanan haftalık menüye göre üç çeşit öğle yemeği hizmetini almaktadır. Yemeğimiz, özel yemek firmalarının yanı sıra meslek liselerimiz ve pansiyonlarımızca da üretilmektedir. Son derece hijyenik bir ortamda firmaların ve okullarımızın uygulama mutfağında üretilen yemekler, her gün farklı bir menüyle, meyve ve içecekle birlikte, her öğrenciye özel bir şekilde hazırlanıp sunulmakta. Ayrıca okul öncesi eğitim kapsamındaki ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin yararlanması için Bakanlığımızca gönderilen ödenek kapsamında, dezavantajlı öğrencilerimiz de ücretsiz yemek hizmetinden yararlanmakta ve ücretsiz yemeği, özellikle okul öncesi eğitim kademesine yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Hem taşıma kapsamındaki öğrencilerimiz, hem de pansiyonlarda kalan öğrencilerimize yönelik sunulan hizmetlerle ilgili geri bildirimler alınarak değerlendirilmekte ve gerekli her türlü tedbir alınmaktadır.

Türkiye'mizde, 1,5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek imkanı verilmesi, burslarla ilgili desteklemeler, pansiyonlar, ücretsiz ders kitapları ve yardımcı kaynaklar, şartlı eğitim yardımları ve taşıma sistemi de göz önüne alındığında, Ülkemiz sosyal devlet olarak dünyada ön plana çıkıyor. Öğrencilerimizin bu hizmetten yararlanması için imkan sağlayan Milli Eğitim Bakanlığımıza, Valiliğimize ve bu güzel hizmetlerin evlatlarımıza sunulmasında emek veren herkese teşekkür ederiz," ifadelerini kullandı.

(Haber: İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

18-12-202218-12-202218-12-202218-12-202218-12-202218-12-202218-12-2022

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.