HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullarımızda Sivil Savunma Ve İş Sağlığı-Güvenliği Denetimleri

           "Güvenli Okul- Güvenli Gelecek" temasıyla İl Milli Eğitim Müdürümüzün talimatları doğrultusunda, Sivil Savunma ve İş Güvenliği Birimleri tarafından oluşturulan denetleme heyeti, okullarımızda denetim ve rehberlik faaliyetlerinde bulundu.  
Okullarımızda Sivil Savunma Ve İş Sağlığı-Güvenliği Denetimleri

 

Denetlemeyle ilgili açıklama yapan    İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal GÜR; denetimde çatıdan kazan dairesine kadar okul binaları sivil savunma, iş güvenliği ve periyodik kontrol uzmanlarımız ile birlikte denetlenmekte, görülen eksiklikler gerekçeleriyle beraber kurum müdürlerine anlatıldığında, kurum müdürlerinin imkanlar dahilinde telafi etmek için gönüllü çaba gösterdikleri görülmektedir.

 

          Amacımız, okul güvenliğini tehdit eden çevresel faktörleri ve alınması gereken önlemleri belirlemek, okullar için uygun olan bir okul güvenlik planı hazırlanmasında okul yönetimi, öğretmenler ve okulda görevli diğer personel ile işbirliği yapmak ve eşgüdümü sağlamak, okullarda yaşanabilecek olağanüstü durumlarda, alınabilecek tedbirleri belirleyici çalışmalar yapmak.

 

          Sayın Müdürümümüz kısa vadede yapılmakta olan ve diğer paydaşlarımızla işbirliği halinde yapılacak olan çalışmaları şöyle özetledi:

 

1-İlimiz deprem kuşağı üzerinde yer aldığından ve bazı okullarımızın eski yapılar olması nedeniyle binaların güçlendirilmesine ve yangın merdivenlerinin yapılmasına öncelik verildiğine,

 

2-Okul sağlığı ve çalışanların eğitimi modülü kapsamında, her okulda en az iki ilkyardımcı, arama kurtarma eğitmeni ve  yangın söndürme eğitmenlerinin görevlendirildiğini; kalorifer ateşleyiciliği belgesi olmayanların Halk Eğitim Merkezimizin düzenlediği eğitimlerden geçmesinin sağlandığını,

 

3-Okul giriş - çıkış noktalarında güvenlik görevlilerinin bulundurulmasına devam edileceğini, okullarımızın aydınlatılması, kamera eksikliklerinin giderilmesi ve yangın tüplerinin dolumu gibi eksikliklerin giderilmekte olduğunu belirtti. Tabi bunlar yapılırken okul müdürleri fiziksel güvenlik konularında ihtiyaç duydukları noktalarda velilerden de destek görebilmelidirler; çünkü güvenli okul güvenli gelecek demektir." diye belirtti.

 

15-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-2019

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.