HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Öğrencilerimize Özel Alanlar

Özel Öğrencilerimize Özel Alanlar

Milli Eğitim Müdürlüğü'müze bağlı Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda, Valimiz Sayın İdris Akbıyık'ın teşrifleri, İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür'ün katılımlarıyla açılışı yapılan ve içerisinde engelsiz oyun alanı, bahçe ve hayvan bakım uygulama alanları, hayvan ve tabiat bahçesi gibi özel donanımlara sahip eğitim ortamları olan "Duyu ve Hareket Alanı Uygulama Evi" özel öğrencilerimizin hizmetine sunuldu.

Bakanlığı'mızın sağladığı imkânlar, Valiliğimiz ve Müdürlüğümüzün destekleriyle 12 derslikli ve 61 öğrencisi mevcut olan okulumuza kazandırılan yeni ortamların açılışında hitaplarını yapan Valimiz Sayın İdris Akbıyık: "Duyu ve Hareket Uygulama Alanları"nın özel öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İçerisinde; tavuk kümesi, köpek evi, tavşan evi ve kedi evi olan alanlarla özel eğitim okulumuzda eğitim alan öğrencilerimizin, kişisel yeterliliklerinin artırılması, kimseye bağımlı kalmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri konusunda sağladığı pedagojik- psikolojik destek, sosyal aktivasyonlarla öğrencilerimiz için fırsat eşitliği imkânları oluşturuyor. Tüm detaylarıyla kullanıma hazır hale getirilen uygulama evinde, kişisel bakım ve temizlik becerileri, çeşitli ev araç-gereçleri kullanımını, ev temizliği ve düzeni, mutfak becerileri gibi konularda öğrencilerimizin bağımsız yaşama hazırlanmalarına yardımcı olacak.      

Öğrencilerimizin her alanda gelişimini önemseyen devletimiz, Milli Eğitim Bakanlığımız eliyle okulumuzda, bahçe ve hayvan bakım uygulama alanlarını oluşturarak özel öğrencilerimizin hayvan sevgisini eğitim ortamında da yaşamasına imkân veriyor. Özel öğrencilerin akranları gibi oyun alanlarında yeterince vakit geçirmesini olanak sunan, oyun kurma ve yaratıcılık becerilerini geliştirecek engelsiz oyun alanlarının okulumuza kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ederim," dedi. 

İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür ise: "Her geçen gün konferans salonları, biyoloji laboratuvarları, akıl ve zeka oyunları ve bilim-sanat atölyeleri, robotik kodlama ve Z kütüphanelerle yenilenen okullarımızda, öğrencilerimiz okumanın tadına varıyor, bilimin ışığıyla üretmenin hazzını yaşıyorlar. İnanıyorum ki bu gelişim, ileriki zamanlarda, öğrencilerin ve öğretmenlerin, okulda daha kaliteli zaman geçirmelerinde, eğitim ve öğrenmede önemli bir rol oynayacaktır. Bakanlığımıza, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'müze, Valiliğimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim," dedi.

Hayvanları gören öğrenciler de mutlu olduklarını belirterek okullarını çok sevdiklerini, özellikle bahçedeki tavşanlar, tavuklar ve köpekle ilgilendiklerinde mutlu olduklarını dile getirdiler.

(Haber: İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

18-12-202218-12-202218-12-202218-12-202218-12-202218-12-2022

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.