HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Psikolojik Danışman / Rehber Öğretmenler Toplantısı Yapıldı

Psikolojik Danışman / Rehber Öğretmenler Toplantısı Yapıldı

30 Eylül Ulusal Psikolojik Danışmanlar Günü'nde düzenlenen sene başı psikolojik danışmanlar/rehber öğretmenler toplantısına, İl Milli Müdürümüz Sayın Bilal Gür, Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi'nden sorumlu Şube Müdürümüz Sayın Abdullah ABİ, RAM Müdürü Necip Kızılkaya ve psikolojik danışman ve rehber öğretmenler katıldı.

Sayın İl Müdürümüz, toplantıya başkanlık ederek ve 30 Eylül Ulusal Psikolojik Danışmanlar Günü'nü kutlayarak konuşmasına başladı.Sayın Müdürümüz, salgın sürecinin psikolojik etkilerinden ve yüz yüze eğitimin öneminden bahsetti.Salgın sürecinde, eğitimde, farklı paradigmaların ortaya çıkmasına neden olduğunu,olumsuz etkilerinden birinin de çocukları okuldan uzaklaştırarak ekran bağımlılığını arttırdığını belirtti.Yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte,  psikolojik danışman ve rehber öğretmenler sayesinde,bu olumsuz durumun hızla iyileşme sürecine girdiğini belirterek, rehber öğretmenlerimize teşekkür etti. Kısmen de olsa bazı iletişim sorunlarının ortadan kalkması, ekran bağımlılığı, okula aidiyet duygusunun tekrardan kazandırılması gibi bazı sorunların çözümü hususlarında, psikolojik danışmanlar olarak sizlere çok iş düşüyor," diyerek, genel hedeflerden psikolojik sağlamlığın önemine değindi. Yerel hedeflerden akademik başarıyı artırma konusunda okul psikolojik danışmanlarının kendi okulları dışında görevlendirilmesi gibi bir çalışma başlattıklarını belirtti. Görevlerine yeni başlayan psikolojik danışmanlara başarılar dileyerek konuşmasını tamamladı.

Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi'nden sorumlu Şube Müdürümüz Sayın Abdullah ABİ, yerel hedeflere yönelik çalışma komisyonları oluşturulması ve özel eğitime öğrenci yönlendirme süreci üzerinde durdu.

RAM Müdürü Necip Kızılkaya da  ilde görev yapan psikolojikdanışman/rehber öğretmeler normu üzerinde değerlendirmeler yaptı ve rehberlik modülünün aktif kullanılmasının önemini belirtti. Rehberlik planı hazırlanması ile ilgili bakanlık yazısını vurgulayarak, mesleki yeterliliği artırmaya yönelik, danışmanlık tedbir eğitimi ve psiko-sosyal destek eğitimi gibi eğitimler düzenleneceğini belirtti. E-Rehberlik Modülü'nün tanıtılmasından sonra, iyi dilek ve temennilerle toplantı sonlandırıldı.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

02-10-202102-10-202102-10-202102-10-202102-10-202102-10-202102-10-202102-10-202102-10-202102-10-202102-10-2021

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.