HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik Öğretmenleri Toplantısı

Rehberlik Öğretmenleri Toplantısı

 

25.02.2016 Tarihinde İl Milli Eğitimi Müdürümüz Mahmut KURTARAN Başkanlığında, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Selahattin YÜZGEÇ ve rehberlik öğretmenlerinin katılımıyla 2. Dönem Rehberlik Öğretmenleri toplantısı yapıldı.

Hakkâri Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü hizmet binası konferans salonunda yapılan toplantıda, 1. Döneminde yürütülen rehberlik çalışmalarının değerlendirilmesi, Destekleme ve Yetiştirme Kursunda yürütülecek rehberlik çalışmaları, TEOG-YGS-LYS’ye yönelik çalışmalar, Bağımlılıkla Mücadele ve diğer risk faktörleri ele alındı.

Konu ile ilgili Müdürümüz Mahmut KURTARAN şu hususları dile getirdi: “Başta Çukurca İlçesinde görevli arkadaşlar olmak üzere toplantıya katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. 1. Dönemde yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerini rehberlik hizmetler boyutunda da değerlendirdik. Öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirilmeleri son derece önemlidir. Rehberlik hizmetlerinin yönlendirme boyutuna biraz daha ağırlık vermemiz gerekir. Yönlendirme çalışmalarını sadece öğrencilere değil velilere yönelik de yapmalıyız. Öğrencilerimiz neye ilgilerinin olduğunu yeteneklerinin ne olduğunu, alan, bölüm ve meslek seçimleri konularında bilinçlendirilmelidir. Çünkü biz biliyor ve inanıyoruz ki, sağlıklı toplum mutlu ve üretken bireyler tarafından oluşturulabilir. Kişinin mutlu ve üretken olması da kendi kabiliyetlerini geliştirebileceği bir eğitim alması ve onları ortaya koyabileceği bir çalışma imkânı bulmasına bağlıdır. Öğrencinin kendini gerçekleştirmesinde, potansiyelini ortaya koymasında sizin hem öğrenciye, hem öğretmenlere hem de idarecilere yapacağınız rehberlik sayesinde olabilir. İlimizin TEOG, YGS-LYS gibi merkezi sınavlarda başarılı olması kadar öğrencilerimiz arasından sanatsal, sportif, kültürel alanlarda başarılı bireylerin çıkması da önemlidir. Eğitimciler olarak sorumluluk duygusuyla hareket etmeliyiz. Söz medeniyetinin devamı olarak kendini güzel ve doğru ifade edebilen bireyler yetiştirmemiz gerekiyor. Bu noktada öğrencinin kendini ifade etmesinin önündeki engelleri tespit etmek ve bizler dahi tüm eğitim çalışanlarına ve velilerimize rehberlik etmek sizin en önemli görevlerinizden biridir.  Sözün değerli olduğu bir medeniyetin devamı olarak bugün iyi ve düzgün konuşmayı bile beceremeyenlerin çoğunlukta olduğu bir toplum haline geldiysek bunu hepimiz sorgulamalıyız. Öğrencilerimizle ilgili riskleri analiz edip gerekli önlemleri almalıyız. Son zamanlarda merkezdeki okullarımıza nakil ile gelen öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimize yönelik sizlerin yapacağı çalışmalar çok önemli. Öğrencilerimizin okul ortamına en kısa sürede uyumlarını sağlamalıyız. Özellikle yeni gelen her bir öğrenci ile birebir görüşmenizi ve öğrencilerimizi gözlemlemenizi istiyorum. Konu ile ilgili okul idareleri ve öğretmenlerle sürekli işbirliğine gitmeliniz. Hem bu konularda hem de burada değinmediğimiz tüm konularda yapacağınız çalışmalar için şimdiden teşekkür ediyor, hepinize başarılar diliyorum.” dedi.

 

29-02-201629-02-2016

 

         

 

 

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.