HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz: 'Eğitimde Büyük Mesafe Kat Ettik'

TOBB Mesleki Eğitim Merkezimizde, ilimiz eğitimini değerlendirme ve Mesleki Eğitimi Tanıtma, Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kahvaltılı toplantıya, Valimiz/Belediye Başkan Vekili Sayın İdris Akbıyık, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür, Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Hakan Taş, TOBB Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü ile ilimizdeki yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı. 
 Sayın Valimiz: 'Eğitimde Büyük Mesafe Kat Ettik'

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür, kahvaltı öncesinde yaptığı konuşmada:" Basın, bizlerin yaptığı doğru eylemleri kitlelere ulaştıran önemli bir unsurdur. Sizler bizlere aynasınız, teknoloji çağında, basına doğru bilgi vermek en önemli önceliğimizdir. Son dönemde, ilimizde ciddi anlamda değişim ve dönüşüm yaşanıyor ve en önemli değişim dönüşüm ise eğitim alanında gerçekleşiyor. Özellikle mesleki eğitime büyük önem veriyoruz, pandemi sürecinde, Hakkari'de yaklaşık 6 milyon maske ürettik.

Sayın Valimizin riyasetinde, ilimizdeki eğitim sorunları için getirdiğimiz köklü değişimler ve projelerle ilimiz, akademik eğitimdeki başarı çıtasını sürekli yükseltmektedir. İlimiz, ileriki zamanlarda, mutlaka eğitimde yükselen değer olarak anılacaktır. Çünkü bizim, ilimizin eğitimine dair, hayallerimiz var ve bunu gerçekleştirmek için de her türlü potansiyele sahibiz, yeterki eğitimdeki değişim ve dönüşüme tüm halkımız da inansın ve bizlere güç versin. Herkesin çok iyi bilmesini isterim ki bizim temel düsturumuz, motivasyonu en üst düzeye çekmek ve bununla amaçladığımız başarıyı yakalamaktır.

Gerek sınav sonuçları ve öğrenci yerleştirmede, gerekse de projeler bazında, önemli oranda bir başarı ivmesi yakaladık. Bu eğitim öğretim yılında da sportif ve kültürel alanlarda artan yatırım ve desteklerle başarılarımız devam edecektir. Bu vesileyle, eğitimi öncelikli mesele olarak gören ve eğitim camiamıza verdikleri desteklerden dolayı Sayın Valimize şükranlarımı arz ederim," dedi.

Valimiz Sayın Akbıyık ise: "Eğitim-öğretimde değerlendirme yaparken geniş bir perspektiften bakmak gerekir; çünkü bunun sadece öğretmen ve öğrenci ayağı yoktur. Eğitim, bilinenin aksine çok daha kompleks bir yapıdır. Bir kere sorunun parçası değil çözümün parçası olmamız lazım. 

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Milli Eğitim Bakanımızın yakın bir zamanda başlatmış olduğu mesleki eğitim hamlesi, ilimizin ileriye dönük kalifiye eleman sorununu ortadan kaldıracak ve iş bulma imkanı yaratacaktır. Bu merkezlerde önemli iş gerçekleştiriliyor. Burada üretilen malzemelerle 93 okulumuza kütüphane kazandırdık. Bir ülkenin gelişmesi için üniversitelerin, mesleki eğitim merkezlerin ve okullarımızın birlikte hareket etmesi lazım. Okullarda öğrendiğimiz teorik bilgiyi hayatımızda uygulama alanımız yoksa biraz eksik kalıyor. Eğitim merkezine gelen çocukların yaklaşık olarak yüzde 95'i iş buluyor. İstihdama da büyük katkı sunuluyor

Milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, vatanına karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Hakkâri değişiyor, dönüşüyor. İlimizin geleceğine, okuyan gençlik ve nesiller yön verecek; onun için her kesimden insanların, kitapların engin dünyasına kulaç atmalarını istiyoruz. Bu çabanın sonuçları da alınmaya başladı. "Bir Kitap Bir İnsan", "Her Ev Bir Okul" ve "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projeleri ile artık kitap ve kütüphane dostu bir Hakkâri var. Bir zamanlar burada öğrenciler tıp fakültesi ve eğitim fakültesi kazanmazken şimdi çok sayıda öğrencimiz tıp ve eğitim fakültesini kazandı. Eğitimde çok iyi bir yere geldiğimizi söyleyebilirim

Her türlü koşulda, eğitimden ödün vermeden geleceğimiz olan çocuklarımıza en etkili ve verimli öğrenme olanaklarını sunan ve fedakârca çalışan eğitim camiamızdaki il müdürümüz, yöneticiler ve öğretmenler olmak üzere, herkesin emeğine sağlık diyor, bundan sonraki eğitim sürecinin sağlıklı ve başarılı geçmesini temenni ediyorum, "dedi.

Toplantının ardından Sayın Valimiz, Sayın İl Müdürümüz ile birlikte, atölyelerimizde üretilen malzemeleri yerinde inceledi. Daha sonra yapımı tamamlanmak üzere olan Bulak Mahallesi'ndeki 24 derslikli yeni okul binasını gezerek, Sayın İl Müdürümüzden bilgi aldı.

        (Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

15-12-202115-12-202115-12-202115-12-202115-12-202115-12-202115-12-202115-12-202115-12-202115-12-202115-12-202115-12-2021

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.