HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz: 'Hakkari'de Öğrenme, Hayat Boyudur'

Sayın Valimiz: 'Hakkari'de Öğrenme, Hayat Boyudur'

"Hayat Boyu Öğrenme Haftası" kapsamında, Halk Eğitimi Merkezimizin düzenlendiği yıl sonu sergisi açılışına, Valimiz/Belediye Başkan V. Sayın İdris Akbıyık, İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür ve protokol üyeleri katıldı.

Yıl sonu sergisi açılışında konuşan Sayın İl Müdürümüz şunları söyledi: "Ülkelerin en büyük gücü insan gücü, diğer bir ifade ile beşeri sermayeleridir, beşeri sermayeyi geliştirmenin en etkili yolu ise eğitimdir. Dünyada son 10 yılda bilim ve teknoloji alanında çok ciddi gelişmeler yaşanmaktadır. Her gün yeni bir buluş, buluşlar yeni ihtiyaçları ihtiyaçlar ise yeni meslekleri beraberinde getirmektedir. Bu da gösteriyor ki, dünyada ki bu hızlı değişimi takip etmek için sadece okullarda almış olduğumuz eğitimler yeterli değildir.

Çağı doğru okuyup zamanın ruhunu yakalamanın yolu, ancak sürekli öğrenen dinamik bir toplum yapısını inşa etmekten geçiyor. İşte bu zorunluluk toplumdaki hayat boyu öğrenme kültürünü oluşturma ile aşılır.

Hakkari Eğitim Camiası olarak Sayın Valimizin riyasetinde, ilimizin en ücra köyünden şehir merkezine kadar vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu ve talep ettiği her kursu açtık ve açmaya devam ediyoruz. Bu yılın Eylül ayından itibaren, il geneli 2886 kurs açtık. Bu kurslarımızda, 39.232 kursiyerimiz faydalandı. Bir yandan sönmeye yüz tutmuş el sanatlarımızı canlandırırken, öbür taraftan yazılım gibi çağı doğru okuyacak mesleklerle ilgili kurslarımızı açtık. Bu tarihi mekanda, açılışını yapacağımız sergimizde, emeği geçen tüm meslektaşlarıma, usta öğretici ve öğrencilerimize, Sayın Valimin huzurlarında teşekkür ediyorum," dedi.

Akabinde hitaplarını gerçekleştiren Valimiz Sayın İdris Akbıyık: "Eğitim faaliyetlerinin en önemli ayağının halk eğitim merkezlerinde verilen kurslardır. Bugün, tarihi Medrese Meydanı'nda Hayat Boyu Öğrenme anlayışı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezimizin yine devam eden diğer valilik projelerimiz ile kadınların el emeği göz nuru ürünlerini hep birlikte gezeceğiz, yerinde göreceğiz. Biz Hakkâri'ye ilk geldiğimizde, en önemli meselemiz eğitimdir, kitaptır, okuldur, dedik. O anlayış ile yola çıktık. Allah'a şükür şu anda Hakkari eğitim alanında iyi durumdadır. Biz iki buçuk yılda, 43 projeyi hayata geçirdik. Sadece Yüksekova'da 20 civarında okul yaptık. Hakkari'de 5 yıldızlı otel ayarında öğretmenevi yaptık. Bizimle beraber, kurum kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz kısaca tüm Hakkari eğitim meselemizi benimsedi ve bir seferberlik anlayışı ile birlikte yola çıktık. Yani eğitim, hepimizin bildiği gibi bir ekip işi, bir süreç meselesi," dedi.

Kadınlara ve engellilere yönelik istihdam sağlayan iki önemli projenin de olduğunu belirten Valimiz Sayın Akbıyık, Hakkari kilimini yaşatmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerinin altını çizdi: "Bu çerçevede kilimle ilgili projelerimiz devam ediyor. Proje sayesinde 300 civarı istihdam yaratacağız. Hakkari, tarihinin en yüksek yatırımlarını hizmetlerini alıyor. İşte doğalgazdan, TOKİ konutlarına kadar; organize sanayiden, tekstil kentlere kadar alt yapı üst yapı çalışmaları var. Belediye olarak da daha yaşanabilir bir Hakkari için tüm çabamızla tüm imkanlarımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bakanlarımızın Hakkari'ye vermiş oldukları desteklerle, ayrıcalıklarla Hakkari halkı için çalışmaya devam ediyoruz. Hakkari'de sadece örgün eğitim yok, hayat boyu eğitim var. Ben bu duygu düşünceler ile el emeği göz nuru bu eserlerden oluşan sergi için çaba sarf eden, gayret sarf eden kadınlarımız başta olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum," diye konuştu.

Valimiz Sayın İdris Akbıyık ve protokol, daha sonra sergi alanındaki stantları gezdiler.

(İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

11-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-202211-06-2022

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.