HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz:' Hedefimiz, Bilimle Üreten Nesiller!'

Sayın Valimiz:' Hedefimiz, Bilimle Üreten Nesiller!'

Valimiz/Belediye Başkan V. Sayın İdris Akbıyık 'ın teşrifleri ve protokolün katılımlarıyla, İdris Akbıyık İlk/ Ortaokulu'muzun bahçesinde, Müdürlüğümüz koordinasyonunda, Stem ve Bilişim-Üretim Şenliği düzenlendi.

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan şenlikte,150 öğrenci ve 35 öğretmen görev yer aldı.İlimiz genelindeki öğrenci ve öğretmenler tarafından, Bilişim ve Üretim Atölyeleri'nde üretilen 75 proje ve çalışmanın sergilendiği bilim şenliğinde, Valimiz Sayın İdris Akbıyık, öğrencilerimizin tasarladıkları robot ve drone ile karşılandı.

      İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bilal Gür burada yaptığı konuşmada:"Üzerinde titrediğimiz yavrularımızın hayata hazırlanmaları, iyi bir gelecek sahibi olmaları, iyi bir eğitim almalarına ve bu eğitimi başarıyla bitirmelerine bağlıdır.Bilim şenlikleri; öğrencilerimizin, matematik ve fen bilimlerine olan ilgi ve meraklarını uyandırmanın yanında, bilimsel çalışmalar için de motivasyon sağlar.Teknik becerilerini diğer disiplinlerle harmanlayan çocuklarımız, girişimci nesiller olarak hayata atılma fırsatı yakalayacaklar. 'Bilişimi' amaç değil bir araç olarak konumlandırarak, çocuklarımıza aslında matematiğin, fen bilimlerinin (fizik, kimya, biyoloji) ve sosyal bilimlerin amaç değil bir araç olduğu algısını vermeye çalışıyoruz.      

      İlimizde,Sayın Valimizin riyasetinde, dört yıla yakın bir süredeki eğitim yolculuğumuzda, eğitimin kalitesi ve başarısında ciddi mesafeler aldığımızı eldeki veriler ışığında,gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.Akademik eğitimde olsun, sportif ve sanatsal faaliyetlerde olsun, önceki dönemlere göre,ciddi başarılar elde ederken, diğer taraftan ihtiyaç duyulan eğitim yatırımlarını hızlı bir şekilde tamamlayarak ilimize kazandırıyoruz.Sadece bu yıl, fiziki onarım ihtiyacı olan 85 okulumuzu onarıma aldık.Ülkemizin gerçekliği olan depreme karşı okullarımızı güçlendiriyor, laboratuvar ve atölyelerle okullarımızı zenginleştirip daha donanımlı hale getiriyoruz.Bu vesileyle eğitimi öncelikli meseleleri olarak gören ve bu hizmetleri ilimize kazandıran Sayın Valimizin zatıalilerine şükranlarımı arz eder, emeği geçen tüm paydaşlarımıza, öğretmen, öğrenci ve bizimle yol yürüyen velilerimize teşekkür ederim,'dedi. 

   Akabinde hitaplarını gerçekleştiren Sayın Valimiz İdris Akbıyık ise bilim şenliğinde bulunmaktan mutlu olduğunu ifade ederek şunları söyledi:"Kentimiz, her alanda gelişiyor ve dönüşüyor.Bu değişim ve dönüşümde, en önemli faktör, eğitim alanında yaşanan değişmeler ve gelişmelerdir.Hakkari'ye geldiğimiz il gün birinci meselemiz eğitim dedik.Hakikaten bu 4 yıl içerisinde de gözle görülür, gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında başarıları hep birlikte müşahade ediyoruz.Eğitim, bir süreç ve ekip meselesidir. Tüm Hakkarili hemşehrilerimizin meselesi olması gerekiyor. Başta Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmak üzere, tüm okul müdürlerimizin, öğretmenlerimizin gayreti ve fedakarlığı, öğrencilerimizin çabası ile Allah'a çok şükür ki bugün çocuklarımız, tıp ve mühendislik fakültelerini kazanıyorlar.

      Avrupa'da, Ulusal Ajans Projeleri çerçevesinde,Avrupa Birliği Birliği üyesi ülkelerle, onların öğrencileri ile okullarımız projeler yürütüyor.İlk geldiğimiz zamanlarda, 3'lerle 5'lerle ifade ettiğimiz TUBİTAK Projeleri bugün yüzleri, binleri bulmuş durumda.

      Yavrularımız; artık eğitim hayatlarında, konforlu ve güvenli sınıflarda, eğitimlerini sürdürmektedirler. Yüzlerce okulumuzda tadilatlar yaparak birçok fiziksel eksikler giderdik.43 tane okul ve öğretmenevi projesini bitirdik.Yine "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesi ile kitap okuma sayısı hakikaten artık çok ileri düzeylere geldi.Kurduğumuz bu kütüphanelere bağışladığımız ve hayırseverlerin de katkıda bulunduğu kitaplarımızın hepsi çocuklarımızın istifadesine sunuldu.Bütün çocuklarımız okuyor, bunun da semeresini görüyoruz. Sadece Hakkari Valiliği olarak çocuklara 45 bin kitap dağıtık.Amacımız, sorgulayan, düşünen, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, dinini ve değerlerini bilen, dünyaya açık bir gençlik yetiştirerek kentimizi hep birlikte güzel yarınlara taşımak.Bu hedefimizde de epeyce mesafe kattettik.Sürece destek veren herkese teşekkür ederim,'' şeklinde konuştu.

     Konuşmaların ardından, Valimiz Sayın İdris Akbıyık, İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür ve protokol üyeleri, öğrencilerle birlikte,Stem ve Bilişim Üretim Şenliğinin açılış kurdelesini keserek,atölye çalışmalarını,gözlem,sergi, tematik bilim gibi etkinliklerin yer aldığı tüm stantları tek tek dolaştı ve öğrencilere başarılar dilediler.

   Etkinliğe; Vali Yardımcımız Sayın Mustafa Berat Kasımoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bayram Örenci, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Yoldaş , MHP İl Başkanı Sayın Fatih Özbek, Hakkari Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sayın Salih Kaya, İl Sağlık Müdürü Sayın Hamdullah Kara, Gençlik Ve Spor İl Müdürü Sayın Emin Yıldırım, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

(İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

27-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-202227-05-2022

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.