HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Siyer-i Nebi Sınavı Yapıldı.

Hakkari Valiliği koordinatörlüğünde Hakkâri İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Hakkâri İl Müftülüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen İdeal İnsan Son Peygamberin Hayatı sınavının bitiminde sınav komisyon üyelerinden İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulmecit YILMAZ  ve Hakkari İl Müftülüğü Şube Müdürlerinden Şaban GÜLDAL sınav hakkında bilgi verdiler.
Siyer-i Nebi Sınavı Yapıldı.

Yaklaşık iki ay önce Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınlarından, Ortaokul Öğrencileri için Osman KESKİOĞLU’nun  “Peygamberimizin Hayatı”; Lise Öğrencileri için ise İrfan YÜCEL’in “Siyer-i Nebî” kitabından toplamda 3500 adet alındı ve bu kitaplar öğrencilere dağıtıldı. 28/03/2015 Cumartesi günü saat 11.00´de, 12 okulumuzda yapılan sınavda söz konusu kitaplardan lise öğrencileri için 60, Ortaokul öğrencileri için ise 40 soru soruldu. Bu sınavda 400 öğretmenimiz görev aldı. Kaybedeni olmayan bu sınavda 3500 öğrencimiz ter döktü.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdulmecit YILMAZ; düzenlediğimiz “İdeal İnsan Son Peygamberin Hayatı” yarışmasında gençleri Efendimiz ’in (S.A.V.) ahlâkı ile buluşturmayı hedefledik. Gençlerimiz bu sayede Peygamber Efendimizi daha iyi tanımış olmanın heyecanını yaşadılar. Peygamberini en iyi tanıyanı belirlemek için yarışmanın konusunu “İdeal İnsan Son Peygamberin Hayatı” olarak belirledik, dedi.

Hira’dan tüm evrene ilk mesajı duyuran, Kur’an’ı en iyi anlayan ve hükümlerine göre yaşayan, güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen, insanların en hayırlısı Peygamber Efendimizin hayatını birlikte okuyalım istedik. O’nu ne kadar anladığımızı bir yarışma vesilesiyle birlikte test edelim, kendimizi sınayalım düşüncesiyle hareket ettik. Öğrencilerimiz, kaybedeni olmayan bu yarışmada, Peygamberimizin pek çok özelliğini, yaşanabilir hayatını, heyecan verici bir tarzda tanıma fırsatı buldular. Ayrıca sıkıntılarla baş etmeyi, sevinçlerinde ölçülü olmayı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı, sevmeyi, sevilmeyi, dostluk ve kardeşliği, dengeli bir hayat yaşamanın yollarını O’nun rehberliğinde öğretmeyi hedefledik.

Öğrencilerimizin yarışmaya karşı olumlu tutumlarından dolayı hepsini tebrik ederiz. Yapılan sınavda üstün başarı sağlayan öğrencilerimiz için ödüllerimiz şunlardır:

  •        Lise Ve Ortaokul Öğrencilerinin Birincilerine, Tam Altın.
  •        İkincilere, Yarım Altın.
  •        Üçüncülere, Çeyrek Altın.
  •        İlk Yedi Lise Öğrencisi İle İlk Yedi Ortaokul Öğrencisine Toplamda  Ondört Kişiye Giyim Ve Kırtasiye Hediyeleri Verilecek Ve Bu Öğrencilerle Konya Gezisi yapılacaktır.

 

siyersiyersiyersiyersiyersiyer

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.