HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tübitak 46.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında Beş Ödül Aldık.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Cengiz Andiç Kültür Merkezi´nde 46´ncısı düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması´nın ödül töreni gerçekleştirildi. YYÜ Rektörü Prof.Dr. Peyami Battal, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, ve Akademisyenlerin katıldığı törene İlimizden İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Kahraman, Yüksekova İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sait Ediş törene eşlik etmişlerdir.
Tübitak 46.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında Beş Ödül Aldık.

Ağrı, Batman, Bitlis, Hakkari, Muş, Siirt, Şırnak ve Van´dan proje sahiplerinin katıldığı törende, 99 proje arasından seçilen 38 projeye ödül verildi. Bunlardan birinci seçilen projeler mayıs ayının son haftasında Türkiye finaline gidecekler.

Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ile Tarih dallarında düzenlenen yarışmaya, bu yıl 22 bin 254 öğrencinin hazırladığı toplam 13 bin 775 proje başvurdu. Türkiye’de 12 ayrı bölgede yapılamakta olan yarışmaya Van bölgesine bağlı illerden toplamda 1512 proje başvurusu yapıldı.  Bu projelerden 99 tanesi Van’a davet edildi. 99 eserin arasından seçilen 38 projeye ödül verildi.

İlimiz okullarından 109 proje başvurusu yapılmış ve bu başvurulardan 7 proje Van Bölge finaline katılmış ve bu projelerden aşağıda belirtilen okullarımız derece almışlardır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gurur kaynağımız okullarımızı, danışman öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

 

Ödül alan projelerimiz;

Dal

Proje Adı

Hazırlayan Okul

Öğrenciler

Danışman Öğretmen

Daldaki Başarı Sırası

Coğrafya

“Çevre Miras Değil Emanettir”

Şemsettin Onay Anadolu Lisesi

Medya Gürbüz,  Meral Gürbüz

Kenan Canan 

1.

Coğrafya

“Yüksekova´nın Önemsenmeyen Zenginlikleri”

Toki Anadolu Lisesi

Habibe Artık, Viyan Kaçmaz

Kenan Canan

3.

Bilgisayar

“Mim”

Yüksekova MTAL

Emrah Çelik, Şükrüye Ekmen

Davut Akyol

2.

Tarih

“Keşfedilmeyi Bekleyen Bağlar Köyü (Şemdinli)”

Selahattin Eyyubi MTAL

Sibel Ata

Duygu Kebapçı

 

2.

Kimya

“Titanyum Oksit (Tio2) Nanoparçacığı ile Antibakteriyel Polimerik Membranların Üretilmesi”

Hakkari Atatürk Anadolu Lisesi

Elifcan Artık, Hatice Engin

Berna Güngör,

2

 

tubtubtubtubtubtubtubtubtubtubtub

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.