HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Çalıştayı Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi İl Çalıştayı düzenlendi.
Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi Çalıştayı Yapıldı

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'müzün himayelerinde, Hakkari Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen çalıştaya; İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz, Hakkari Üniversitesi Rektör Yard.Prof.Dr. Sayın Abdurrahman Dodurgalı, İlahiyat Fakültesi Dekanı Sayın Yakup Çiçek ve akademisyenler, Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürümüz Sayın Mehmet Kanat, il müftülüğü ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, eğitim yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan çalıştayın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz, din öğretiminin toplumun manevi değerlerini, kültürel mirasını ve etik ilkelerini aktarmada önemli bir rol oynadığını belirterek, çalıştayın din öğretimindeki mevcut durumu değerlendirmek, gelecekteki hedefleri belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için gereken stratejileri geliştirmek gibi önemli amaçları olduğunu söyledi.

İl Müdürümüz Sayın Yılmaz, din öğretimindeki sorun alanlarını tespit etmek, çözüm önerileri sunmak ve iyi uygulama örneklerini yaygınlaştırmak için faydalı olacağını vurgulayarak, çalıştaya katılan çok çeşitli kesimlerin, din öğretimine farklı bakış açıları, deneyimler, görüşler ve öneriler getireceklerine inandığını dile getirerek konuşmasını şöyle tamamladı: "Hepimizin ortak amacı, din öğretimini daha etkili, anlamlı ve Türkiye Yüzyılına yakışır bir hâle getirmektir. Bu amaçla, siz değerli katılımcılarımızdan, çalıştayın içeriğine ve sürecine aktif olarak katılmanızı, görüş ve önerilerinizi paylaşmanızı, soru ve eleştirilerinizi dile getirmenizi, özellikle istirham ediyorum. Çalıştayımızın, din öğretimindeki yenilikleri ve gelişmeleri tartışmak, din öğretiminde, yeni ufuklar, yeni fikirler ve yeni yaklaşımlar geliştirmek için bir fırsat olacağı umuduyla Rabbim'den, verimli ve bereketli çalışmalar diliyor, tüm hazirûnu saygıyla selamlıyorum," dedi.

Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Yakup Çiçek ise konuşmasında: "Bir ilahiyatçı gözüyle konuya baktığımızda, Peygamber aleyhiselamın, hadisi şerifinde ifade buyurduğu üzere, Kur'an hadis kaynaklı dini ilimler, ilkbahar yağmuru gibidir; nasıl ki ilkbahar yağmuru, kışın ölü gibi olan ağaçları, çimenleri ve yeryüzünü diriltiyorsa aynı şekilde, dini bilgiler de hangi kalbe girerse onu ihya eder ve canlandırır. Dolayısıyla imam hatip liseleri ve ardından tabii ki ilahiyat fakülteleri olarak gerektiği şekilde, halkımızı bilgilendirmek son derece büyük bir anlam taşımaktadır. İnşallah bu ve benzeri değerli çalıştaylarla bu bilgilerimizi daha derin bir şekilde istişare edecek ve insanlarımıza, güzel bir tarzda, arz etme imkanı bulacağız. Değerli İl Müdürümüze ve emeği geçen herkese, teşekkür ediyor, çalıştayın hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Konuşmaların ardından, çalıştayın oturumlarına geçildi. Çalıştayda, imam hatip okulları, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında din, ahlak ve değer alanında yapılan faaliyetler, sorunlar, çözüm önerileri ve iyi uygulama örnekleri sunuldu ve tartışıldı.

Masaları tek tek ziyaret edip oturum çalışmalarına katılan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz, katılımcılarla çalıştayın amacı ve hedefleri hakkında konuşarak çalıştaya katkı sunan herkese teşekkür etti. Çalıştay, sonuç bildirgesinin okunması ve katılımcılara teşekkür belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

(İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

20-12-202320-12-202320-12-202320-12-202320-12-202320-12-202320-12-202320-12-202320-12-202320-12-202320-12-2023

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.