HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Ali Çelik: 'Huzurlu ve başarılı bir eğitim dönemini geride bıraktık.'

Valimiz Sayın Ali Çelik: 'Huzurlu ve başarılı bir eğitim dönemini geride bıraktık.'

 

 

Valimiz/ Belediye Başkan Vekili Sn. Ali Çelik, Vali Yardımcımız Sn.Furkan Berber ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn.Nurettin Yılmaz, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 1.döneminin sona ermesiyle birlikte, Hakkari Gazi İlk/Ortaokulu'muzda düzenlenen karne dağıtım törenine katılarak öğrencilerin sevinçlerine ortak oldular. Sayın Valimiz; ayrıca Hakkari'ye kazandırılarak yakın bir zamanda hizmete giren ve yapımını bizzat takip ettiği Gazi Özel Eğitim Anaokulu'muzu da ziyaret ederek özel öğrencilerimizle bir araya geldi. Valimiz Sayın Çelik: "Bu okulumuzla birlikte il merkezinde 2, il genelinde ise 3. özel eğitim anaokulumuza kavuştuk. Bu önemli hizmeti özel öğrencilerimize sağladığımız için mutluluğumu ifade etmek isterim. Engeli olan çocuklarımız için açtığımız bu okullarımızda verilen eğitimin özünde; farklılıklarına rağmen tüm öğrencilerimizin başarabileceğine olan inancımız yatmaktadır. Okulumuz, ilimize ve biricik özel çocuklarımıza hayırlı olsun," dedi.

Hakkari'de göreve başladığından itibaren, kentin değişim, dönüşüm ve gelişimine katkıda bulunmaları için tüm kamu- özel kurum ve kuruluşları aynı amaç doğrultusunda, büyük bir uyumla birbirine kenetleyen Valimiz Sayın Ali Çelik, Hakkari'nin, huzurlu ve başarılı bir eğitim yılını daha geride bıraktığını belirtti. Her zaman hedeflerinin, başta eğitim olmak üzere şehri, çok daha iyiye ve ileriye taşımak olduğunu vurgulayan Sayın Valimiz, Hakkari'nin tarihi birikimiyle, derinliğiyle ve buna bağlı bütün dinamikleriyle çok daha ötesini elde edecek bir birikimi hissettirdiğini ifade etti.

 

Buradaki Çocuklarımızın, Daha Fazlasını Yapabilme Kabiliyetleri, Nitelikleri ve Zekaları Var.

Öğrencilere, ara tatili dinlenerek ve bol bol kitap okuyarak geçirmeleri tavsiyesinde de bulunan Valimiz Sayın Çelik: "Sevgili yavrularımızın, onları yetiştiren anne-babaların ve eğiten öğretmenlerimizin sene sonu karne heyecanını paylaşıyorum. Karneler, sadece bir gözden geçirme, ne halde olduğumuzu görme belgesidir, işin sonucu değildir. Eksiklikler mutlaka kapatılır. Aslolan, iyi birer vatandaş olmaları istikametinde, minik yavrularımızı, milli, manevi duygularla, vatan ve bayrak sevgisiyle donatmaktır; zira diğer bütün başarılar, bunun arkasından gelecektir. Ben, bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum; ama biliyorum ki Hakkari'deki çocuklarımızın, bugün yaptıklarının çok daha fazlasını yapabilme kabiliyetleri, nitelikleri ve zekaları var. Çocuklarımızın her birinin içerisinde ayrı bir cevher var, önemli olan bunu keşfetmek ve ortaya çıkartmak. Bunun için de hepimizin üzerine yükümlülükler düşüyor; nitekim, öğrencilerimizin sportif alandaki başarılarından da bunu görebiliyoruz,"dedi.

 

EĞİTİMDE, ÖNEMLİ MESAFELER KAYDETMEK ÖNCELİĞİMİZDİR!

Eğitim alanında, Hakkari'deki gelişmeleri de aktaran Sayın Valimiz: "Okul öncesi dönemden başlayarak çok önemli aşamalar gerçekleştirdik ve okullaşmada, yüzde 100'lere varan bir düzeye geldik. Sayısal oranı buraya taşırken aslında niteliksel olarak çocukların analitik düşünebilen, oyun temelinde bilgiyi edinebilen ve buna bağlı olarak bireysel özgüven dâhil becerilerini geliştirebilen bir perspektifte okulla bütünleşmelerine de gayret ediyoruz. İlk ve ortaokuldan başlayarak, özellikle bu çağın gereği olan okuma ve anlama konusunda olsun, robotik kodlama, bilgi teknolojisi ile buluşma hususlarında olsun, eğitim camiamız, çocuklarımızın erken yaşta deneyim ve beceri kazanmasına dönük çok özel çalışmalar gerçekleştiriyor. Yine Erasmus, e-Twinning ve TÜBİTAK'ın başta olmak üzere bilimsel proje yarışmalarında ve Avrupa'ya akreditasyon konusunda, ilk yarıyılda, çok yüksek bir başarı ve katılım gerçekleştirildi. Sosyal farkındalık projelerinde ve özellikle okul sporlarında, altını çizerek ve büyük bir mutlulukla ifade edeyim ki Türkiye birincileri olan şampiyonlarımız, Hakkari'mizden çıkıyor," diyerek şöyle devam etti:

 

ÖĞRETMENLİK ADANMIŞLIKTIR!

Okuma yazma seferberliğinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yürütülen süreçte, Hakkari'miz, Türkiye'de yine ön sıralarda yer aldı. Bu gibi büyük bir başarıların mutfağında, tabii ki eğitimcilerimiz var. Çünkü öğretmenlik; bir adanmışlıktır, hayatını öğrencileri ile paylaşmak, onların mutluluğu ile mutlu olmak ve onların gelecekteki başarıları ile gururlanmaktır. Hakikaten her kültürde, en değerli meslek, öğretmen olabilmek ve öğretmen kavramında hizmet verebilmektir. Bu vesileyle ilimizde başlattığımız eğitim seferberliğine, katkı sunan ve emek veren başta eğitim camiası olmak üzere, tüm eğitim paydaşlarına teşekkür ediyor, tüm öğretmen ve öğrencilerimize, aileleriyle birlikte huzurlu bir tatil diliyorum,"dedi.

 

66.436 ÖĞRENCİ KARNE SEVİNCİ YAŞADI

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Nurettin Yılmaz ise il geneli, 453 okulda 66.436 öğrencinin karne aldığını ve 4.119 öğretmen öğretmenin bugün itibariyle tatile girdiğini belirterek ebeveynlere, şu önemli önerilerde bulundu: "Anne babaların çocuklarına karşı tavrı, karne notları ne olursa olsun, olumlu, kabul edici, tebrik ve takdir edici olmalıdır. Çocuğun eksik ve zayıf yanları hemen yüze vurulmamalı, önce iyi olan yanları,dersleri ve başarıları vurgulanıp biraz daha gayret edersen daha iyisini yapacağına inanıyorum, gibi motive edici ve olumlu yaklaşımlar sergilenmelidir. Yaşanan olaylara olumlu bakma,iyimser olma ve kitap okuma gibi olumlu vasıflar etkin kılınarak çocuklar, iyi bir rol model olarak desteklenmelidir. Birlikte iş yapma alışkanlığı kazandırmak adına bazı aktivelerde, ailelerin de bulunması önemlidir.  Ailelerimiz, böylece hem rol model sürecini pekiştirmiş hem de çocuklarımızın psikolojik sağlamlıklarına katkıda bulunmuş olacaklardır. Bu vesileyle her zaman himayelerini gördüğümüz Valimiz Sayın Ali Çelik'e, şükranlarımı sunarken, tüm eğitim paydaşlarımıza da teşekkür ediyor, öğretmen ile öğrencilerimizin huzurlu ve iyi bir tatil geçirmelerini diliyorum,"dedi.

 

( İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi )

19-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-202419-01-2024

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.