HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİMİZ SN. ÇELİK: 'YÜKSEKOVA'DA MARKA OLABİLECEK ÇOK DEĞER VAR'

VALİMİZ SN. ÇELİK: 'YÜKSEKOVA'DA MARKA OLABİLECEK ÇOK DEĞER VAR'

 

Valimiz / Belediye Başkan V. Sn. Ali Çelik, "Gençlerle Yeni Ufuklara" temalı söyleşi kapsamında, Yüksekova'daki öğrencilerimizle bir araya geldi. İlçede bulunan 20 farklı liseden, 220 öğrencimizin katıldığı söyleşi programına, Muharrem Malazgirt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ev sahipliği yaptı.

Öğrencilere, yeni ufuklar açmak, kişiliklerine katkıda bulunmak ve onları geleceğe hazırlamak amacıyla düzenlenen söyleşide; Valimiz Sn. Çelik, yaşamından önemli kesitleri, eğitim hayatını ve deneyimlerini paylaşarak öğrencilere, önemli tavsiyelerde bulundu ve Yüksekova'yla ilgili merak edilen birçok soruya, samimi yanıtlar verdi. Programa; Kaymakam Sn. Ömer Cimşit, İl Müdürümüz Sn. Nurettin Yılmaz, İlçe Müdürümüz Sn. Yusuf Atael, şube müdürlerimiz, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

"HAKKARİ'DE OLMAKTAN ÇOK MUTLUYUM!"

 

Bir öğrencimizden gelen; Vali olmak, özellikle Hakkâri'de vali olmak, nasıl bir duygu; önceki görev yerlerinizle kıyasladığınızda Hakkâri'nin size göre artı ve eksileri nelerdir? Sorusuna karşılık Valimiz Sn. Çelik: "Vali olmak zor; ama bir o kadar da güzel bir duygu. İnsanı mutlu eden şey, doğru olanı yaptığınıza dair inançtır. İnsanlara faydalı olduğunuzu düşünüyorsanız ve işinizi iyi yapıyorsanız, kendinizi mutlu hissedersiniz. Bazen eksiklikleri görünce umutsuz olabiliyorsunuz. Anlık çözüm üretememek, bazen huzursuz olmaya sebep olabiliyor. Hakkari'de, işinizi iyi yapmanın verdiği huzuru yaşarken; eksik kalan şeyleri, yerine getirememenin verdiği huzursuzluğu da bir arada yaşıyorum. Bu bir yönüyle insanı diri tutuyor. İnsanın çalışma azmini, iradesini güçlendiriyor. Hakkâri'de olmaktan mutlu muyum? Valla çok mutluyum. Çünkü insanların birbirine olan saygısı inanılmaz yüksek. Buranın kültürel kodlarında var. Bugün bir taziyeye gittim. Taziyede insanlar birbirine saygı duyuyor, düğünlerde halay çekiyor. İnsanlar birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor. Hakkari'deki bu saygı ve sevgi ortamı motivasyonumun ana kaynağını oluşturuyor.

 

"Yüksekova'daki Evlatlarımızın Sınavlara Hazırlanabilmeleri için Nezih Ders Çalışma Ortamlarını Sağlamamız Gerekiyor" 

 

Yüksekova'daki gençlere spor sanat ve teknoloji gibi alanlarda, daha iyi fırsatlar sunulmasını planlıyor musunuz? Sorusuna ise Valimiz Sn. Çelik: "Gece- gündüz bu gibi hususların planlamasını yapıyorum; fakat bunu bakanlıklar nezdinde, çözmek gerekiyor. Örneğin; Gençlik ve Spor Bakanımıza, üç defa arz ettim. Yüksekova'da, bir kapalı spor salonu ihalemiz var. Stadımızın mevcut hali, Yüksekova'ya hiç yakışmıyor. Bir kapalı spor salonuna daha ihtiyacımız var. Spor tesislerinin sayısını, hızla artırmamız gerekiyor. Hepsinin nasıl ne şekilde yapılacağına ilişkin zihnimde çokça çalışma var; ama bunların yapılması için maddi kaynak ve bütçe gerekiyor, bu bütçenin de bakanlıklar nezdinde, ilimize ayrılması gerekiyor. Geldiğimden beridir, bütün gücümle, bunların yapılması için genel müdürlüklere ve bakanlarımıza konuyu iletiyorum. Yüksekova'da muazzam bir spor ve sporcu potansiyeli var; ama bu potansiyelin ortaya çıkaracak, tesis ve alt yapı sorununu çözmek gerekiyor. Kapalı spor alanlarını, fitness aletlerinin olduğu gençlerin çalışabileceği spor alanlarını arttırmamız lazım. Özellikle de etüt merkezlerinin sayısını artırıp gençlerin üniversiteye hazırlanması için nezih ders çalışma ortamlarını sağlamamız gerekiyor. Bunu da hızlıca hayata geçireceğiz inşallah. 

 

'Ney Kurslarını Hızlı Bir Şekilde Açalım.'

 

TOKİ Anadolu Lisesi'nden Beyza adlı bir öğrencimiz, ney eğitimi almak isteyenler için Yüksekova'ya, "neyzen"lerin gelmesi talebini iletince, Valimiz Sn. Çelik: "Milli Eğitim Müdürümüz burada, Halk Eğitimi Merkezlerimizde, neyzen ve ney kursu açabilecek usta öğretici varsa hemen bu konuyu takip etsinler. Hızlı bir şekilde açalım. Hatta kursa katılacak bütün kursiyerlerimize, birer ney de biz hediye edeceğiz,"dedi.

 

"Yüksekova'da, Marka Olabilecek Çok Değer Var"

 

Kuzey disiplini kayaklı koşu milli takımın belki tamamı, Yüksekovalı gençlerden oluşacak. Bu büyük bir marka değerdir. Yüksekova'nın etrafındaki kışın zorluklarının avantaja dönüşmesi için kayak tesisleri ve kış spor merkezleri oluşturulmalı. Bu da Yüksekova'yı farklılaştıracak en önemli markalardan bir başkası. Yine, Yüksekova'da ova var, ovanın suyla buluşması da meyvecilik ve tarımsal faaliyet anlamında, buraya özgü bir marka değer oluşturabilecek bir avantaj sağlıyor. Yüksekova, birçok alanda, marka olabilecek kapasitesiye sahip. İnşallah, sizlerin daha iyi bir eğitim almanızı sağlayarak hep beraber, bunları gün ışığına çıkaracağız.

 

"Yüksekova'da Bir Spor Lisesinin Açılması Gerektiği Kanaatindeyim."


 ÖĞRENCİ: Sayın Valim, Yüksekova'ya, spor lisesi açmayı düşünüyor musunuz? 

VALİ SN.ÇELİK: Yüksekova'ya, spor lisesi açmayı düşünüyoruz; çünkü Yüksekova'da spor anlamında, ciddi anlamda bir potansiyel var. Ama yine bu benim elimde olmayan bir konu. İl merkezlerinde, il sınırları içinde sadece 1 tane spor lisesi açılabilirmiş. Mevzuatla ilgili bir şey. Hakkari merkezde spor lisesi olduğu için Yüksekova'da bunu açmak biraz zor; çünkü oranın kapasitesi ve kayıt durumu açık olduğu için oraya gelmesini bekliyorlar ama bu konuyu, Milli Eğitim Bakanımız da dahil olmak üzere herkese anlatıyorum. Yüksekova'da spor lisesinin açılması gerektiğine, ben kanaat etmiş durumdayım. Yüksekova potansiyeli ve nüfusuyla birçok şeyin aslında merkezinde olması gereken bir yer. İnşallah, onu da bundan sonraki süreçte hep beraber başarırız. 

"Başkalarının Hayatlarını İzleyerek Geçirecek Bir Hayatımız Yok"

 ÖĞRENCİ: 46 yıllık hayatınızda, bize verebilecek tavsiyeniz var mı?

 VALİ SN.ÇELİK: Daha önceki söyleşilerde de anlattım. Sosyal medya denen bir olgu var. Hepiniz bunun bir parçasıyız. Çok hızlı bir şekilde akan reels videoları var. Elimizden kaydırıp yenisine geçiyoruz ve akıp gidiyor, biz de bunun izleyicisi oluyoruz. Sürekli başkalarının tasarladığı kurgular var.

Başkalarının hayatlarını izleyerek geçirecek bir hayatınız yok. Sadece bir hayatınız var; o da sizin şu anda yaşadığınız hayat. Dolayısıyla kendi hayatınızın başrol oyuncusu olmanızı tavsiye ederim. Kendi hayatınıza yön verecek iradeyi ortaya koyun. Alice hikayesinde geçen metaforda olduğu gibi; "Nereye gideceğinizi bilmezseniz, hangi yöne gittiğinizin önemi yoktur." Siz, ne tür bir işte çalışmak istediğiniz ve kariyerinizi nasıl şekillendirmek istediğiniz konusunda kararsızsanız, yani bir hedefiniz yoksa, kimse size yardım edemez. Yeteneklerinizi geliştilebilecek bir yolda ilerleyin ve kendinizi geliştirin. İlla ki kamu görevlisi olmak şart değil. Daha önce söylediğim gibi işini iyi yapan mutlu insanlar olun.

"Kendinizi Sorgulayacak Kitaplar Okuyun"

 ÖĞRENCİ: Okuduğunuz kitaplardan önerebileceğiniz bir kitap var mı?

 VALİ SN.ÇELİK: Genellikle felsefe kitaplarını çok seviyorum. Bu kitaplar felsefi düşüncenin yolunu açıyor. Sofi'nin Dünyası'nı okumuştum, güzel bir kitaptır, size tavsiye ederim. İnsanın kendisini sorgulamasını, düşünmesini sağlayacak kitapların okunması gerektiğini düşünüyorum.

Valimiz Sayın Ali Çelik, söyleşinin son kısmında, öğrencilere, sağlık, mutluluk ve derslerinde, üstün başarılar diledi. Öğrencilerimiz, tüm yoğunluğuna rağmen kendilerine zaman ayıran ve ufuk açıcı bilgiler aktaran Valimiz Sn. Çelik'e teşekkür ederken, İl Müdürümüz Sn. Nurettin Yılmaz da ufuk açıcı ve vizyon geliştiren sohbetleri ve eğitime sundukları desteklerden dolayı Valimiz Sn. Çelik'e, minnettarlığını ifade etti. Söyleşi programı, öğrencilerimizin söylediği ilahinin ardından sona erdi. 

İlgiyle takip edilen "Gençlerle Yeni Ufuklara" temalı söyleşi programları, Valimiz Sn. Çelik'in teşrifleri ve değişik okulların katılımıyla periyodik olarak devam edecek.

 

( İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi )


22-03-202422-03-202422-03-202422-03-202422-03-202422-03-2024 

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.