HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİMİZ SN.ÇELİK: "HAKKÂRİ İLE İLGİLİ HAYALLERİM VAR"

VALİMİZ SN.ÇELİK:

Valimiz / Belediye Başkan V. Sn. Ali Çelik, İl Müdürümüz Sn. Nurettin Yılmaz ile birlikte, "Gençlerle Yeni Ufuklara" temalı söyleşi kapsamında, her hafta, farklı bir okulumuzun öğrencileriyle buluşmaya devam ediyor. Bu haftaki söyleşi programına konuk olan okulumuz, Hakkâri Sosyal Bilimler Lisesi oldu.

Öğrencilerimize, yeni ufuklar açmak, vizyonlarını büyütmek, kişiliklerini çok yönlü geliştirmek ve geleceğe hazırlamak amacıyla düzenlenen söyleşilerde; yaşamından önemli kesitleri, eğitim hayatını, mesleki deneyimlerini paylaşan Valimiz Sn. Ali Çelik, öğrencilerimizin sorularını içtenlikle yanıtladı ve geleceğe ilişkin tavsiyelerde bulundu. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü şark salonunda keyifle geçen söyleşide, Valimiz Sn. Çelik, çeşitli konularda zaman zaman esprili yanıtlarıyla gençleri güldürürken, yaşantısından eğitim yıllarına; hayatında iz bırakan öğretmeninden, Hakkâri ile ilgili projelere kadar merak edilen birçok soruya yanıt verdi.

Öğrencilerimiz, çok değerli bilgiler aktararak ufuklarını aydınlatan Vali Sayın Çelik'e teşekkür ederek soru sorma fırsatı verilmesi sayesinde, özgüvenlerinin de geliştiğini belirttiler.

 "HAKKÂRİ İLE İLGİLİ HAYALLERİM VAR"

Bir öğrencimizden gelen; 5 yıl sonra Hakkâri'yi nasıl görüyorsunuz? Sorusuna karşılık, Valimiz Sn. Çelik: "Benim Hakkâri ile ilgili hayallerim var; insanlar için istihdam ortamı oluşmuş, kentsel dönüşümünü tamamlamış, tarım alanları sulanabilen, insanları birbirinden ayıran ideolojilerin son bulduğu ve insanların farklılıklara rağmen birbirini sevdiği, huzurun ve barışın hâkim olduğu bir Hakkâri.

"HAKKÂRİ İLGİ ÇEKİCİ BİR ŞEHİR"

Hakkâri'nin en sevdiğiniz yönü nedir? Sorusuna ise Valimiz Sn. Çelik: "Hakkâri'de en sevdiğim şey, insanların ellerini kalbinin üzerine koyarak ayağa kalkıp içinden geldiğince selamlaması, bu benim için çok değerli. Coğrafyanın insan hayatında nasıl zorluklar getirebileceğini, bununla nasıl mücadele edilebileceğini Hakkâri'de öğrendim. Hakkâri doğasıyla birçok sporcunun ilgisini çekiyor. Bu, Hakkâri'nin farklı bir güzelliği; genç nüfusun çok olması ise ayrı bir güzellik.

"BENİ MOTİVE EDEN SORUMLULUK DUYGUM"

Öğrenciyken de valiyken de ödev ve disiplin silsilesi devam ediyor. O şehri yaşamadığınız, hissetmediğiniz zaman ya da kendinize dert edinmediğinizde sorumluluklarınızı yerine getiremiyorsunuz. Hepinizin de aynı sorumluluğu hissedeceğine eminim. Çünkü sorumluluk hayatımızın bir parçası. Yaptıklarınız, yapamadıklarınız oluyor; ama günün sonunda, kendime iyi ki Hakkâri'deyim, diyorum. Hakkâri'de görev yapmaktan gurur ve onur duyuyorum. Beni motive eden sorumluluk duygusuyla hareket etmemdir.

            "DÜNYANIN EN DEĞERLİ VARLIĞISINIZ"

İnsanların anlattıklarını dinleyin, okuyun, bilginizi geliştirin; ama şunu aklımızdan çıkarmayın, herkes bizim gibi bir insan, kimse idol olmayı hak etmiyor. Dünyada göreceğiniz en idol varlık sizsiniz. Bakış açınızı geliştirin, insanların hayat tecrübelerinden yararlanın; ama sonunda idol olarak kendinizi görün. Başkalarının yaşadığı hayatı izleyen durumunda olmayın. Kendi hayatınızın başrol oyuncusu olun. Küçük şeylerden mutlu olabiliyorsanız diğer şeylerin bir önemi yok. Kendinizi küçümsemeyin, kimseyle kıyaslanmayacak kadar değerlisiniz. Her biriniz, dünyanın en değerli varlığısınız.

"ENGELLERİ BASAMAK OLARAK GÖRÜN"

Öğrencilik ve meslek hayatında karşılaştığı zorlukları ve olumsuzlukları anlatıp, onlarla nasıl başa çıktığını da öğrencilerimizle paylaşan Valimiz Sn. Çelik, "Her birinizin sahip olduğu imkânlar benim sahip olduğum imkânların çok daha önünde. Eğer başarmak istiyorsanız, benden çok daha fazla şeyi başaracak durumdasınız. Mazeretleri önünüze alıp, takılıp düşeceğim diye düşünürseniz hata olur; ama o engeli sizin yükselmenize bir merdiven basamağı olarak düşünürseniz sonuç farklı olur. Dünyada iki tür insan var; iyiler ve kötüler. Hayatta tercih yapma şansınız var, hepimiz tercihlerimizin sonucuyuz. Sizler, tercihlerinizi hep iyiden yana yapın.

Valimiz Sn. Ali Çelik, söyleşinin son kısmında, öğrencilerimize, sağlık, mutluluk ve derslerinde, üstün başarılar dileyerek, başarı düzeylerini artırmaları şartıyla çeşitli ödüllerle kendilerini desteklemeye devam edeceğinin müjdesini verdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Nurettin Yılmaz, ufuk açıcı ve vizyon geliştiren sohbetleriyle eğitime ve eğitim camiasına verdikleri desteklerden dolayı Valimiz Sn. Çelik'e, minnettarlığını ifade etti.

İl Müdürümüz Sn. Nurettin Yılmaz, Şube Müdürlerimiz; Sn. Oktay Kızılkaya, Sn. Kazım Gür, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sn. Nazif Tatlı, Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Sn. Metin Durak, okulumuzun öğretmen ve öğrencilerinin katıldığı söyleşi programı, öğrencilerimizin söylediği türkülerin ardından sona erdi.

      Öğrencilerimiz tarafından, ilgiyle takip edilen "Gençlerle Yeni Ufuklara" temalı söyleşi programları, Valimiz Sn. Çelik'in teşrifleri ve değişik okulların katılımıyla devam edecek.

( İl MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi )

02-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-202402-03-2024

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.