HAKKARİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yöresel Tatları Geleceğe Taşıyorlar

Yöresel Tatları Geleceğe Taşıyorlar

Mehmet Akif Ersoy MTAL Ailesi, Hakkâri yöresinin güzide meyvelerinden yumuşanı (gühûşk/alıç), Türk Mutfağı'nın çeşitli lezzetleri ile harmanlayarak renkli bir yiyecek şölenine imza attılar. Okulumuzun, yumuşanı (alıç), daha önce görülmemiş şekillerdeki farklı lezzetlerle buluşturarak ortaya çıkardıkları ve tamamen organik olan ürünler şunlar; yumuşanlı yulaflı bar, yumuşanlı truff, yumuşan pestili, yumuşan marmelatı, yumuşan hoşafı, yumuşan sirkesi, yumuşan reçeli, yumuşan çayı, yumuşan baharatı, yumuşanlı ve cevizli sucuk, yumuşan kurusu, yumuşanlı lokum, yumuşanlı şekerleme, yumuşan şekeri ve yumuşanlı çikolata.

İl Müdürümüz Sayın Bilal Gür: "Valimiz Sayın İdris Akbıyık'ın himayelerinde başlattığımız eğitim seferberliğinde, sadece akademik başarıda değil, hayatın her alanına hitap eden geniş eğitim yelpazemizle evlatlarımızın gelecekte meslek sahibi olabilecekleri nitelikli çalışmalar ortaya koyarak başarılı ve güzel sonuçlar elde etmeye devam ediyoruz. Okulumuzun yiyecek- içecek bölümü, işte bunun çok güzel bir örneğini sergilediler. Türkiye'de, bir ilke imza atarak yöremizin güzide meyvelerinden, şifalı olduğu kadar çok farklı bir aroması olan yumuşan (gühûşk/alıç) meyvesini, sofralarımıza nasıl daha farklı tatlarla taşırız, bunun üzerine düşünerek araştırmalarını yapmışlar ve çok başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Aslında yiyecek- içecek bölümü, insan yaşadığı sürece ölmeyecek bir bölüm. Meslek liselerimizin bu ve diğer bölümleri, hem çok eğlenceli hem de istihdam alanları geniş. Kendilerini kanıtlamış öğrencilerimiz, mutlaka iş buluyorlar. Bu farklı ve başarılı üretim çalışmasına imza atan okulumuzu tebrik ediyorum," dedi.

Okul Müdürü Hayrettin Çiftçi ve öğretmenler: "Çok eğlenceli ve istihdam alanı çok geniş bir bölümde çalışıyoruz. Öğrenci sayımız, yüzün üzerinde. Öğrencilerimiz burada; Türk ve uluslararası mutfak uygulamaları konusunda eğitim alıyorlar. İşletmede de mümkün olduğunca bunları uyguluyorlar. Öğrencilerimizin, kendilerini geliştirmeleri için kokteyl niteliğinde bir çok etkinlik yapıyoruz. Bu yıl da yöremizin güzide meyvelerinden tam bir şifa kaynağı olan yumuşan ((gühûşk/alıçın) üzerinde çalışarak misafirlerimizi, farklı bir lezzet yolculuğuna çıkarmak istedik. Bugüne kadar hiç üretilmemiş çeşitler üzerinde kafa yorduk. Ziyaretçilerden gelen olumlu dönütlerden de anlıyoruz ki bunda başarılı olmuşuz. Çok mutlu olduk," diye konuştu.

Müdürlüğümüz yöneticileri, okul müdürleri ve misafirler, sergiyi gezerek yumuşanın lezzet yolculuğuna şahit oldular ve hayranlık uyandıran ve ziyaretçilerden tam not alan bu ürünlerin üretiminde emeği geçenleri, tebrik ettiler.

(İL MEM Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi)

18-12-202218-12-202218-12-2022

Bulak Mah. Derviş Yalım Cad. No 2 İç Kapı No 5 MERKEZ / HAKKARİ - Santral 0 438 280 30 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.